Dzień szacunku dla munduru

1 zdjęcie w galerii
Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje pod hasłem „Dzień szacunku dla munduru”
Akcja ma zasięg ogólnopolski, dlatego też Ministerstwo Obrony Narodowej zaprasza do 103 jednostek wojskowych  w całym kraju  (w godzinach 10.00 - 15.00).
103 jednostki, bo właśnie w tym roku obchodzimy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podczas „Dnia szacunku dla munduru” będzie można dowiedzieć się czym jest mundur dla żołnierzy Wojska Polskiego, jak ważnym jest elementem dla naszego narodu i państwa. Żołnierze opowiedzą o zasadach noszenia umundurowania, o tym co oznaczają jego kolory, kroje oraz czym jest np. gapa, baretka i co oznacza m. in. żółty otok na wojskowej rogatywce.
Będzie można dowiedzieć się też tego, kto może nosić mundur wojskowy, dlaczego nie każdy ubiór przypominający mundur jest prawdziwym mundurem i  w jakich sytuacjach zobaczymy żołnierza umundurowanego na galowo, a w jakich na służbowo oraz dlaczego żołnierz ma zawsze nakrycie głowy.

11 listopada podczas „Dnia szacunku dla munduru” w jednostkach będzie można porozmawiać z żołnierzami, odbędą się tam również  pokazy mundurów i prezentacje sprzętu wojskowego. Każdy zainteresowany tradycjami i historią Wojska Polskiego będzie mógł odwiedzić sale tradycji wytypowanych do udziału w przedsięwzięciu jednostek wojskowych. Sala tradycji to wyjątkowe miejsce, bo to właśnie tam eksponowany jest sztandar wojskowy, będący najważniejszym i najcenniejszym znakiem jednostki wojskowej, świadczącym o męstwie jej żołnierzy i bojowej zdolności jednostki. To jej tożsamość, duma i historia.

Tego dnia na Placu Wolności w Poznaniu odbędzie się uroczysty apel z okacji Narodowego Święta Niepodległości, poprzedzony mszą świętą w poznańskiej Farze, która rozpocznie się o godzinie 9:00. 


Więcej szczegółów znajdą Pańśtwo pod linkiem, na stronie www.gov.pl