78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie

17 zdjęć w galerii
1 sierpnia o godzinie 17:00 odbyły się w Poznaniu uroczyste obchody z okazji 78 rocznicy wybuchy Powstania Warszawskiego
W Poznaniu, o godzinie 17:00, przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej rozpoczęły się uroczyste obchody upamiętniające heroiczną walkę Powstańców.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00. Bezpośrednie dowództwo nad oddziałami Okręgu Warszawskiego AK sprawował płk dypl. Antoni Chruściel „Monter”. Po 63 dniach walk, wobec wyczerpania możliwości ich kontynuacji, dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski „Bór” zdecydował o kapitulacji. Pod koniec września w Ożarowie Mazowieckim rozpoczęły się pertraktacje o poddaniu miasta.

Akt kapitulacji podpisano w nocy z 2 na 3 października.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Ocalałych mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.

W tym roku o Godzinie "W" w Poznaniu nie zawyły syreny alarmowe.kpt. Anna Issel