31 Baza Lotnictwa Taktycznego uczestniczyła w ćwiczeniu Ramstein Alloy 21-3

1 zdjęcie w galerii
31BLT wzięła udział w ćwiczeniu Ramstein Alloy 21-3, będącym szkoleniem załóg lotniczych państw członkowskich i partnerskich NATO w rejonie morza Bałtyckiego
21 i 22 września br. podczas trzeciego w tym roku ćwiczenia Ramstein Alloy siły powietrzne sojuszników i partnerów Sojuszu Północnoatlantyckiego spotkały się, aby przeprowadzić trening lotów na żywo w krajach bałtyckich oraz w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim.

Gospodarzem tej odsłony ćwiczeń Ramstein Alloy była Litwa, a uczestnikami: Dania, Włochy, Polska, Portugalia i Turcja oraz partner NATO Finlandia. W ćwiczeniu uczestniczyły także natowskie samoloty wczesnego ostrzegania E-3A AWACS, które współpracowały z załogami lotniczymi podczas zróżnicowanych ćwiczeń. Szeroko zakrojone działania szkoleniowe umożliwiła również latająca cysterna, czyli samolot KDC-10 Królewskich Sił Powietrznych Holandii oraz samolot transportowy C-27 Litewskich Sił Powietrznych.

"Ramstein Alloy to doskonała okazja do szkolenia dla portugalskiego dywizjonu Sił Powietrznych w rejonie Bałtyku. Zdolność do zintegrowania, zaplanowania i przeprowadzenia wielonarodowego ćwiczenia, takiego jak to, demonstruje zasięg, elastyczność i interoperacyjność sił powietrznych NATO. Zdecydowanie razem jesteśmy silniejsi" - powiedział major Paulo Silva, dowódca portugalskiego oddziału w bazie lotniczej w Szawlach.

Przedsięwzięcie koncentrowało się na przetrenowaniu procedur  sił szybkiego reagowania, które zabezpieczają niebo w regionie. Oprócz państw biorących rotacyjnie udział w misjach Baltic Air Policing, w ćwiczeniu wzięli udział regionalni sojusznicy i partnerzy. Dzięki temu możliwe było przećwiczenie symulowanych scenariuszy zakładających utratę łączności i przechwytywanie samolotów. To samo odnosi się do praktyki dowodzenia i kontroli powietrznej podczas treningu walki powietrze-powietrze, który został zapewniony przez AWACSy.

"Królewskie Duńskie Siły Powietrzne brały udział w NATO Air Policing nad krajami bałtyckimi od 2004 roku już sześć razy. Ponadto RDAF dwa razy rozmieszczał się jako enhanced Air Policing (eAP) w bazie lotniczej Amari w Estonii 2014 i bazie lotniczej w Szawlach w 2019 roku. Misja Air Policing nie jest więc dla nas obcą, ze względu na naszą wielokrotną obecność w regionie. Jest to dla nas dobrze znane lotniczo podwórko"- stwierdził major Dim, dowódca operacyjny duńskiego detachmentu w Szawlach.

Podczas pierwszego dnia, niektóre z uczestniczących myśliwców zostały skierowane do przeprzeprowadzenia misji szybkiego reagowania (Quick Reaction Alert). Myśliwce NATO wszystkich europejskich sojuszników pozostają w całodobowej gotowości do startu na rozkaz Połączonych Centrów Operacji Powietrznych w Uedem w Niemczech i Torrejón w Hiszpanii, aby utrzymać integralność terytorialną terytorium Sojuszu oraz kolektywne odstraszanie i obronę. W regionie Morza Bałtyckiego Sojusznicy współpracują z sąsiednimi partnerami, wzmacniając współpracę i interoperacyjność w kwestiach bezpieczeństwa.


foto. 31BLT