None

Wojskowe wsparcie działań z zakresu zwalczania covid-19

2 zdjęć w galerii
Każdego dnia żołnierze wspierają cywilną służbę zdrowia, administrację publiczną i wojska obrony terytorialnej, w ramach szeroko pojętej walki z covid-19
Z godnie z zarządzeniem Dowódcy Generalnego RSZ, zadania te na ternie województwa wielkopolskiego koordynuje Dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

W samej Wielkopolsce, w akcje wsparcia zaangażowani są żołnierze i sprzęt z jednostek wojskowych podległych 2 SLT, czyli:
31 Bazy Lotnictwa Taktycznego  
16 Batalionu Remontu Lotnisk 

a ponadto z jednostek takich jak:

33 Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu (podległa pod 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego)
Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu
6 Batalion Dowodzenia Sił Powietrznych w Śremie (podległy pod 9 Brygadę Wsparcia Dowodzenia DGRSZ)
6 Batalion Chemiczny Sił Powietrznych w Śremie (podległy pod 4 Brodnicki Pułk Chemiczny)
4 Pułk Przeciwlotniczy w Lesznie (podległy pod 11 Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej.)
19 Samodzielny Oddział Geograficzny  (podległy pod szefa Szefostwa Rozpoznania Geoprzestrzennego DG RSZ)
21 Centralny Poligon Lotniczy w Nadarzycach.

W Wielkopolsce, w ostatnich dniach zadania bezpośredniego wsparcia służby zdrowia, administracji publicznej oraz 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wykonywało ponad 260 żołnierzy wojsk jednostek operacyjnych.  Żołnierze ci wspierali Powiatowe Inspekcje Sanitarno-Epidemiologiczne przy pracach technicznych i administracyjno-biurowych w miejscowościach yakich jak: Czarnków, Oborniki Wielkopolskie, Pleszew, Ostrów Wielkopolski, Kalisz, Jarocin, Kępno, Koło, Września, Turek, Środa Wielkopolska, Śrem, Kościan i Grodzisk Wielkopolski. Ponad stu żołnierzy udzielało wsparcia szpitalom przy pobieraniu wymazów, opiece nad pacjentami i wspierało personel pielęgniarski przy pacjentach na oddziałach szpitalnych. Żołnierze wykonywali także pomiary temperatury, pomagali w selekcji pacjentów na SOR. Zadania te realizują w szpitalach znajdujących się w miejscowościach takich jak: Międzychód, Wolsztyn, Leszno, Gostyń, Rawicz, Czarnków, Trzcianka, Oborniki Wielkopolskie, Złotów, Chodzież, Szamotuły, Wyrzysk, Ostrzeszów, Ostrów Wielkopolski, Wolica, Kępno, Jarocin, Turek, Słupca, Koło, Września, Kościan, Śrem, Gostyń, Grodzisk Wielkopolski, Rawicz, Nowy Tomyśl, Ludwikowo i Puszczykowo.
Dodatkowo niemal stu żołnierzy wspierało wyżej wymienione placówki  w pracach technicznych i administracyjno-biurowych.
W szczytowym okresie do wsparcia działań kierowanych było 282 żołnierzy i 7 jednostek sprzętowych.
Należy wspomnieć, że dodatkowo w gotowości pozostaje ponad 100 żołnierzy, którzy doraźnie mogą wspomóc służbę zdrowia.
Ponadto w Wielkopolsce żołnierze 2SLT doraźnie realizują zadania wsparcia, transportowe oraz przeładunkowe zgłaszane na bieżąco przez Dowódcę 12WBOT.

 
Pomocy w szpitalach na terenie województwa łódzkiego udziela natomiast kilkudziesięciu żołnierzy z podległej 2 Skrzydłu Lotnictwa Taktyuczbego - 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego, którzy współpracują z żołnierzami 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Głównym zadaniem żołnierzy jest wspieranie szpitalnej administracji, wypełnianie ankiet epidemiologicznych i pomoc w organizacji kolejnych oddziałów szpitalnych.
Ponadto  wojskowi ratownicy medyczni wspomnianych jednostek, udzielają pomocy na oddziałach covidowych, czym starają się jak najbardziej wspomóc i odciążyć personel medyczny szpitali.
Ozdrowieńcy z 32BLT oddawali także w ostatnich dniach osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.


Jednostki bezpośrednio podległe Dowódcy 2SLT wydzielają także żołnierzy i sprzęt do wsparcia Zespołów Ewakuacji Medycznej, Wojskowych Zgrupowań Zadaniowych i Wojsk Obrony Terytorialnej. W gotowości pozostaje kolejnych 24 żołnierzy i 18 jednostek sprzętowych.


tekst: zespół oficerów 2SLT i 32 BLT 
foto. archiwum 32 BLT