None

80 rocznica Bitwy o Anglię

10 zdjęć w galerii
Po raz kolejny w ostatnim czasie, żołnierze Sił Powietrznych, w bardzo ciekawy i obrazowy sposób upamiętnili 80 rocznicę Bitwy o Anglię
07 lipca 2020 r. piloci samolotów F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego  i MiG-29 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego wzięli udział w jubileuszowej sesji zdjęciowej, która swoim przekazem bezpośrednio odnosiła się do jakże ważnej dla pilotów rocznicy.
Jednostki lotnicze, które wzięły udział w przedsięwzięciu od lat z dumą kultywują dziedzictwo tradycji, które w przypadku 23 BLT i 31 BLT sięga m.in. do czasów drugiej wojny światowej, do tradycji myśliwskich dywizjonów lotniczych Polskich Sił Powietrznych stacjonujących na lotniskach w Wielkiej Brytanii.

23 Baza Lotnictwa Taktycznego na mocy rozkazu Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 maja 1993 r. kultywuje tradycje 303 dywizjonu myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki (oznaczenie kodowe RF), sformowanego na brytyjskiej ziemi 2 sierpnia 1940 r., najskuteczniejszego dywizjonu myśliwskiego Aliantów w czasie „Bitwy o Anglię”.

Natomiast 31 Baza Lotnictwa Taktycznego na mocy Decyzji nr 492/MON Ministra Obrony Narodowej z 03 listopada 2008 r. dziedziczy tradycje 302 „poznańskiego” dywizjonu myśliwskiego (oznaczenie kodowe WX), sformowanego 10 lipca 1940 r.

Kultywując lotnicze tradycje, w szczególny sposób, eksponowane są również znaki rozpoznawcze i oznaczenia kodowe dywizjonów myśliwskich 302 i 303.

W powietrzu na jubileuszowej sesji, której efekty można oglądać w galerii, udział wzięły: F-16 w okazyjnym malowaniu upamiętniającym dywizjon 302 oraz samolot MiG-29 w malowaniu odwołującym się do historii dywizjonu 303.

Udział w sesji to wkład lotniczego środowiska w upamiętnienie heroicznych działań pilotów wielu narodowości, w tym licznej grupy Polaków, w powstrzymaniu lotniczej kampanii Luftwaffe, która w swoim najbardziej intensywnym przebiegu, miała miejsce w okresie lipiec – październik 1940 r.

Wspólne działania mające wymiar powrotu do historii są od lat promowane przez społeczność lotniczą.
Utrzymanie w pamięci historycznych dokonań poprzedników pozwala mieć nadzieję, że pamięć o lotniczych pokoleniach nie będzie zapomniana i będzie wśród nas trwać, jednocześnie kształtując godne naśladowania patriotyczne postawy żołnierskiego środowiska.

Za: https://31blt.wp.mil.pl/A2A-80-rocznica-bitwy-o-anglie/

Tekst: mjr Krzystof Terzyk 31 Baza Lotnictwa Taktycznego 
Foto: Piotr Łysakowski