None

Kolejne tankowanie w powietrzu

Piloci F-16 oraz załoga francuskiego KC-135 po raz kolejny przeszkolili się z umiejętności tankowania w powietrzu
W ostatnich dniach piloci polskich F-16 po raz kolejny przećwiczyli tankowanie w powietrzu z francuskimi załogami "latajacej cysterny" czyli samolotu KC-135.

Jednym z ważnych elementów szkolenia pilotów F-16 jest przedłużanie nawyków tankowania w powietrzu (Air-to-Air Refuelling) - niezwykle istotnej, pozwalającej na wydłużenie czasu trwania misji, a co za tym idzie zwiększenie zasięgu operacji lotniczej, formy tankowania paliwa.

Polska jako kraj członkowski Movement Coordination Centre Europe (międzynarodowego wojskowego centrum kontroli ruchu) uprawniona jest do wymiany usług z pozostałymi państwami członkowskimi.

Potrzeba, francuskiego czy holenderskiego lotnictwa wyszkolenia operatorów booma (członków załogi tankowców, odpowiedzialnych za bezpieczne i skuteczne przekazywanie paliwa lotniczego z jednego wojskowego statku powietrznego na drugi podczas lotu) oraz konieczność wyszkolenia polskich pilotów F-16 sprawiają że możliwa jest wzajemna wymiana usług w tym zakresie i wspólne szkolenie.

Dzięki temu możliwe jest regularne podtrzymywanie umiejętności i uprawnień pilotów F-16 do uzupełniania paliwa podczas wykonywanego lotu.


kpt. Anna Issel 
Foto. TT MON