Święto Konstytucji 3 Maja

15 zdjęć w galerii
We wtorek, 3 maja, na poznańskim Placu Wolności odbyły się uroczyste obchody 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
231 lat temu, 3 maja 1791 roku, Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli, wciąż jeszcze podzielonych na stany.

Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) spisaną konstytucją.

Główną część uroczystości, która na Placu Wolności w Poznaniu rozpoczęła się o godzinie 12:00 poprzedziła msza w Poznańskiej Farze i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

Przemawiający do zebranych gości, Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zaznaczył że "przesłanie Konstytucji 3 Maja zawiera obok dumy i wdzięczności twardy obowiązek pilnowania wolności".

„Musimy się o nią troszczyć, gdyż- blisko i daleko - nie brakuje potężnych i podstępnych przeciwników wolności, którzy chcieliby oderwać nas od Europy i wyekspediować na Wschód. Patriotyzm spod znaku Konstytucji 3 Maja polega bowiem na zarazem czułym i krytycznym stróżowaniu przy idei Polski otwartej na różnorodność i swobodę bycia po swojemu. Obronić polską europejskość, nowoczesność i wolność, tutaj i teraz - tego wymaga od nas Trzeciomajowa Konstytucja” – powiedział.kpt. Anna Issel