103 rocznica odzyskania niepodległości

20 zdjęć w galerii
11 listopada odbyły się w Poznaniu uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości
11 listopada na Placu Wolności odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości, w których udział wziął Zastępca Dowódcy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego – Dowódcy Garnizonu Poznań – płk pil. Tomasz Jatczak.

Przed uroczystym apelem delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem 15 pułku ułanów, poznańskich, pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego, tablicą Franciszka Ratajczaka, tablicą Wojciecha Korfantego i tablicą pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego.

„Droga do odzyskania niepodległości była długa i naznaczona cierpieniem. Polska ziemia spłynęła krwią bohaterów, dla których ojczyzna stanowiła największe dobro, a jej brak na mapie Europy stał się bolesną rzeczywistością.
Tysiące naszych rodaków straciło życie, wielu zostało zmuszonych do emigracji, jednak naród polski nigdy nie zrezygnował z walki. Zachodzące zmiany historyczne nie zabiły w nim ducha wolności ani patriotyzmu. Polacy czekali na dzień, w którym przyjdzie upragniona wolność. I przyszła. Po 123 latach obcego panowania, wyzwoliła się spod jarzma zaborców.
11 listopada 1918 roku to koniec trudnej drogi w której sprawdziły się polskie elity, przywódcy, intelektualiści, żołnierze i ci którym na sercu leżało dobro ojczyzny (…)
Polska stała się niepodległa nie tylko z powodu klęski zaborców. Nasz kraj odzyskał wolność dlatego, że wcześniej jego obywatele podjęli walkę i zrobili wszystko co jest niezbędne aby bezpieczne i wolne państwo oddać narodowi.
Trzeba pamiętać, że wolność nie została nam dana na zawsze. Musimy o nią dbać, pielęgnować, i nie pozwolić, by ktokolwiek próbował ją nam odebrać*”.

Obchody poprzedziła msza święta w intencji Ojczyzny, którą odprawiono w Poznańskiej Farze.


kpt. Anna Issel


*z narracji uroczystości