Szkolenie z Amerykanami, Zamość_1

Szkolenie pod okiem amerykańskich komandosów

8 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: WOT
Terytorialsi z zamojskiego batalionu 2 Lubelskiej Brygady OT przez dwa tygodnie szkolili się pod okiem Amerykanów z 10 Grupy Sił Specjalnych. Tematem ćwiczeń była, m.in. „czarna taktyka”, strzelectwo, ratownictwo pola walki oraz obsługa wyrzutni Javelin.
Jednym z głównych zagadnień dwutygodniowego szkolenia było prowadzenie działań w terenie zurbanizowanym (MOUT – Military Operations on Urbanized Terrain), w tym „czarna taktyka” czyli walka z przeciwnikiem w pomieszczeniach (CQB - Close Quarter Battle). Pod czujnym okiem amerykańskich instruktorów, żołnierze 2 LBOT ćwiczyli, m.in. prowadzenie walki w terenie czasowo utraconym, sposoby podejścia do budynku, szturm na obiekt, przenikanie, rozpoznanie, poruszanie się wewnątrz budynku. Ćwiczono również przygotowywanie i przeprowadzanie zasadzki na kolumny pojazdów. Zajęcia pokazały, m.in. jak istotna w tego typu działaniach jest praca zespołowa oraz dobra komunikacja. 

Lubelscy terytorialsi mieli również okazję uczestniczyć w zajęcia z ratownictwa taktycznego (TCCC - Tactical Combat Casualty Care). Korzystając z wiedzy i doświadczeń amerykańskich ratowników, ćwiczyli udzielanie pomocy przedmedycznej na polu walki, w tym również podczas ostrzału oraz ewakuacji rannych. 

Ważnym elementem szkolenia były zajęcia na trenażerach przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Żołnierze zapoznawali się z budową i działaniem wyrzutni oraz uczyli się praktycznej obsługi ppk Javelin. Wykorzystanie symulatorów pozwoliło przećwiczyć różne scenariusze taktyczne, które mogą pojawić się na realnym polu walki. 

Ostatniego dnia, w ramach podsumowania i sprawdzenia zdobytych umiejętności, grupa szkoleniowa otrzymała zadanie szturmu na obiekt zajęty przez przeciwnika. Żołnierze musieli przeanalizować sytuację, zaplanować, a następnie przeprowadzić działania takie, jak: maskowanie, wystawienie ubezpieczeń, skryte podejście, zdobycie budynku metodą szturmową, izolacja, przeszukanie, walka w budynku, likwidacja przeciwnika, zaopatrzenie i ewakuacja rannych. Na koniec amerykańscy instruktorzy przeprowadzili analizę i ocena wykonania zadania (After Action Review).

Ćwiczenia, których głównym organizatorem był 25 zamojski batalion lekkiej piechoty, odbyły się na obiektach wojskowych i obiektach użyteczności publicznej w powiecie zamojskim. Obok terytorialsów w szkoleniu wzięli udział również żołnierze z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Ogromną wartością szkolenia była wymiana doświadczeń oraz możliwości wypracowania nowego spojrzenie na niektóre zagadnienia. Było to już drugie tego typu wspólne szkolenie żołnierzy 2 LBOT i żołnierzy z 10 Grupy Sił Specjalnych Stanów Zjednoczonych.