Kawalerzyści z 25BKPow. na największych Wojskowych ćwiczeniach Dragon-21.

21 zdjęć w galerii
Na poligonie OSPWL Dęba w Nowej Dębie ćwiczyło ponad 400 żołnierzy z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Maz. Kawalerzyści ćwiczyli m.in desant, atak z użyciem uzbrojenia pokładowego, przeciwpancernego czy ewakuację rannego z pola walki.
Jednym z zadań realizowanych przez żołnierzy z Tomaszowa Mazowieckiego była osłona przeprawy przez rzekę San w miejscowości Radomyśl. Kawalerzyści po desancie z wykorzystaniem lin pokładowych oraz z przyziemienia zajęli lewy i prawy brzeg Sanu, ubezpieczając rejon przeprawy. Ćwiczenia polegające na wspieraniu pododdziałów zmechanizowanych i pancernych to dla kawalerzystów bardzo cenne doświadczenie.
Podczas „Dragona” kawalerzyści doskonalili umiejętności desantowania. Przeprowadzając je z przyziemienia, zawisu czy desantu metodą kropelkową. Kluczową umiejętnością 25BKPow jest zjazd bezpośrednio na obiekt z wykorzystaniem „szybkiej” liny tzw. FAST ROPE oraz z wykorzystaniem lin alpinistycznych i przyrządów zajazdowych oraz podebranie z terenu trudno dostępnego na tak zwane „Grono”. Ta ostatnia metoda polega na ewakuacji trzech- sześciu żołnierzy, którzy podpięci są pod odpowiedni układ linowy pod śmigłowiec i w ten sposób transportowani w inne bezpieczne miejsce. Część lotów desantowych odbywała się także nocą, przy użyciu noktowizji. Załogi śmigłowców ćwiczyły również procedury prowadzenia ognia z wykorzystaniem 23 mm działka pokładowego zamontowanego na śmigłowcu W-3 Sokół.  Prowadzenie ognia i zwalczanie celów z broni pokładowej doskonalili również piloci z 1 dlot z wykorzystaniem 7,62 mm WPKM MINIGUM. Na Dragonie- 21, żołnierze ćwiczyli przez 3 tygodnie.

zdj. kpt. Katarzyna Dutkiewicz-Pawlikowska, sierż. Daniel Chojak