None

Wysokogórskie szkolenie żołnierzy

22 zdjęć w galerii
Zajęcia praktyczne odbywały się na terenie Kotliny Kłodzkiej, góry Szczytnik oraz mostu w Lewinie Kłodzkim, w ramach których doskonalone były elementy ratownictwa w terenie eksponowanym.
Szkolenie rozpoczęły zajęcia teoretyczne ze znajomości zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się w terenie eksponowanym, przeznaczenia i wykorzystania podstawowego sprzętu wspinaczkowego, naukę wiązania węzłów i budowę stanowisk zjazdowych.
Żołnierze ćwiczyli zjazd w kluczu francuskim, naukę wiązania uprzęży improwizowanych, budowę stanowisk oraz pracę na węzłach zaciskowych. Kolejne dni to już stopniowanie trudności i zajęcia w oparciu o górę Szczytnik w miejscowości Szczytna. Ważnym obiektem wykorzystanym przez doświadczonych instruktorów wspinaczki Brygady jest most w Lewinie Kłodzkim, na którym doskonalono wejście z wykorzystaniem drabinki Speleo, przyrządów zaciskowych oraz zjazd przez węzeł. Żołnierze budowali układy napinające wykorzystywane w mostach tyrolskich oraz doskonalili techniki ratownicze w układach wyciągowych z wykorzystaniem noszy typu SKED.
Zdobyte umiejętności i doświadczenie pozwoli kawalerzystom na wykonywanie specyficznych zadań stojących przed nimi a teren eksponowany nie będzie im obcy.