None

Szturm na most w wykonaniu żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

15 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Bartosz Rączkowski
W dniach 4-5 lutego br. żołnierze 7 batalionu kawalerii powietrznej oraz żołnierze 7 dywizjonu lotniczego realizowali wspólne zajęcia taktyczne – „Kompania/szwadron w działaniach taktycznych.
Celem zajęć było doskonalenie współdziałania elementu  powietrznego z szwadronową grupą taktyczną w czasie prowadzenia działań aeromobilnych. Żołnierze doskonalili również procedury współdziałania w trakcie realizacji zadań na połączenie z innymi elementami ugrupowania bojowego.

   W pierwszym etapie realizacji zadania strzelcy wyborowi obezwładnili ochronę mostu , w tym czasie śmigłowce osłony wykonały uderzenie na elementy przeciwnika niszcząc w pierwszej kolejności na środki OPL. stwarzając tym samym dogodne warunki do wprowadzenia w rejon działań śmigłowców transportowych i rzutu szturmowego. Pierwsza fala powietrznych kawalerzystów  zdesantowana  została za pomocą lin typu FAST ROPE.

 Po zajęciu, sprawdzeniu i ubezpieczeniu rejonu działania , do walki wprowadzony został drugi rzut z operatorami wyrzutni PPK SPIKE oraz PZR GROM na pokładzie. Kolejne elementy kierowane w rejon obiektu miały na celu dostarczenie środków zaopatrzenia drogą powietrzną.

            Po opanowaniu obiektu żołnierze połączyli się z siłami oddziału wydzielonego 6BPD i przekazali odpowiedzialność za most  Działania te  stanowiły przedostatni już element zajęć taktyczny szwadronowej grupy taktycznej, która po powrocie do rejonu ześrodkowania odtworzyła zdolność bojową..

Przeprowadzone zajęcia  pozwoliły potwierdzić wysoki poziom wyszkolenia żołnierzy zarówno elementu lądowego jak i powietrznego a wspólne działanie z żołnierzami 6BPD pokazało spójność procedur umożliwiających wspólne działanie.