2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

13 zdjęć w galerii
2 maja 2022 r. kawalerzyści, razem z mieszkańcami Tomaszowa Mazowieckiego uczcili Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.
W Tomaszowie Mazowieckim uroczystości odbyły się na pl. Kościuszki z udziałem władz miasta, powiatu, żołnierzy, harcerzy, uczniów tomaszowskich szkół oraz mieszkańców miasta. O godz. 10 nastąpiło uroczyste podniesienie na maszt Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz odśpiewanie Hymnu państwowego. Wszyscy zgromadzeni mieli możliwość posłuchać o historii flagi i barwach narodowych. Na koniec udekorowano uczestników uroczystości „biało-czerwonymi” wstążkami i okolicznościowymi butonami oraz wykonano wspólną, pamiątkową fotografię.
 
Historia Biało-Czerwonej
Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi podjął Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku.