None

Kwalifikacje na Wojskową Odznakę Górską III stopnia

16 zdjęć w galerii
I i II etap kwalifikacji na Brązową Odznakę Górską za nami.
W dniach 22-24 września br, na terenie kompleksu 1. batalionu strzelców podhalańskich odbyły się kwalifikacje na Wojskową Odznakę Górską III stopnia. Wszyscy chętni do zdobycia brązowej szarotki, musieli wykazać się m.in. znajomością technik wspinaczkowych, wiązania węzłów, zjazdów na linach oraz ukończyć  wyczerpujący marsz kondycyjnych po Bieszczadach. Uczestnicy byli zobligowani do pokonania ponad 30 km trasy,  czasie do 10 godzin, z plecakiem ważącym min. 16 km. W efekcie odznakę otrzymało 179 uczestników.
   Wojskowa Odznaka Górska to dla każdego podahalańczyka niezwykle ważny symbol. Potwierdza ona wysokie kwalifikacje z zakresu wspinaczki wysokogórkiej i świetną kondycję. Do kwalifikacji zgłosiło się 211 żołnierzy z wielu jednostek wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych i wojsk obrony terytorialnej, a także młodzież ZS „Strzelec” oraz reprezentanci prokuratury wojskowej. Zgodnie z regulaminem, szarotki można przyznawać żołnierzom i funkcjonariuszom innych służb oraz cywilom. Jednak uprawnieni do jej noszenia są jedynie ci, którzy ukończą I i II etap kwalifikacji.
   Trasa marszu, będącego II etapem zmagań o "brąz", obejmowała Cisną, Jasło, Smerek, Przełęcz Orłowicza, Połoninę Wetlińską i Brzegi Górne. Marsz w określonym limicie czasowym 10 godzin, ukończyło 179 osób. Wszystkim dzielnym zdobywcom brązowej szarotki- gratulujemy!