None

Centralne Obchody Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych w Warszawie

10 zdjęć w galerii
W dniach 16-17 grudnia 2019 r. delegacja rodzin poległych żołnierzy z Podkarpacia na zaproszenie Wiceprezesa Rady Ministrów – Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka przebywała w Warszawie i uczestniczyła w Centralnych Obchodach Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych.
Tegoroczny Dzień Pamięci zorganizowano kilka dni przed pamiętną rocznicą najtragiczniejszego wydarzenia w historii misji wojskowych tj. 21 grudnia 2011 roku, kiedy w Afganistanie zginęło pięciu żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.  

We wtorek 17 grudnia uczestnicy o godz. 10.00 wzięli udział we Mszy Świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji wszystkich poległych i zmarłych poza granicami państwa żołnierzy oraz ich rodzin. Po Mszy Św. zaproszeni goście udali się do Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa na Mokotowie, gdzie o godz. 12.00 odbył się Apel Pamięci przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych.

Minister Obrony Narodowej odznaczył wybranych członków rodzin srebrnymi medalami „Zasłużeni dla obronności kraju". Wśród odznaczonych medalem znalazła się matka śp. por. Piotra Mazurka - pani Helena Mazurek. Z rąk Ministra Obrony Narodowej kilka rodzin otrzymało pamiątkowe Statuetki - miniatury Pomnika Pamięci o Poległych.

Po oddaniu salwy honorowej przez pododdział reprezentacyjny delegacje  resortu obrony, rodzin i stowarzyszeń złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Hołd poległym w czasie uroczystości wraz z  Ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem oddali najwyżsi dowódcy wojskowi z Szefem Sztabu Generalnego generałem Rajmundem Andrzejczakiem i Dowódcą Generalnym RSZ generałem Jarosławem Miką.

Kolejnym punktem obchodów Dnia Pamięci był przejazd do Bazy Lotnictwa Transportowego gdzie zorganizowano spotkanie świąteczne, które zaszczycił Pan Andrzej Duda - Prezydent Rzeczypospolitej wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda. W trakcie uroczystego spotkania opłatkowego z Parą Prezydencką oraz przedstawicielami kierownictwa MON, duszpasterze wojskowych ordynariatów polowych złożyli zebranym serdeczne życzenia Bożonarodzeniowe, a harcerze przekazali szefowi resortu "Betlejemskie Światełko Pokoju".
Tradycyjne łamanie się opłatkiem i składanie życzeń odbywało się wśród wielu wspomnień, wzruszeń i pamiątkowych fotografii.