Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa

5 zdjęć w galerii
29 maja to nie tylko Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, ale również Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych. Święto weteranów obchodzimy w naszym kraju od 2012 r. Od połowy XX w. w misjach zagranicznych wzięło udział ponad 115 tys. żołnierzy. W tym czasie w misjach zginęło ponad 100 Polaków, a ponad 800 zostało rannych.
Centralne uroczystości upamiętniające udział polskich żołnierzy w misjach i operacjach poza granicami kraju rozpoczęły się piątkową Mszą Św. w intencji weteranów, w Katedrze Polowej WP. Eucharystię odprawił Jego Ekscelencja Biskup Polowy Wojska Polskiego- Józef Guzdek. Następnie Prezydent RP i  Minister Obrony Narodowej złożyli kwiaty przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa.
Pan Mariusz Błaszczak w swoim przemówieniu podkreślił jak ważnym elementem naszej polskiej tożsamości narodowej jest szacunek wobec weteranów. Zaznaczył, że to właśnie oni ryzykują swoje życie i zdrowie dla naszego bezpieczeństwa. Dowódca Generalny RSZ, generał  Jarosław Mika życzył wszystkim weteranom wszelkiej pomyślności, zdrowia oraz złożył wyrazy uznania ich poświęceniu, okazując tym samym szacunek i wsparcie.
W piątek na Placu Piłsudskiego w Warszawie przy Grobie Nieznanego Żołnierza chor. Piotr CAPAŁA (żołnierz Dowództwa 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego) został odznaczony przez Ministra Obrony Narodowej złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.
Zwierzchnik Sił Zbrojnych i szef MON spotkali się również z uczestnikami pierwszego rajdu motocyklowego żołnierzy – weteranów, który organizowano w hołdzie poległym na misjach. Rajd wyruszył w piątek spod Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Do udziału zgłosiło się blisko 300 uczestników: żołnierzy, weteranów, pracowników resortu obrony narodowej ze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych oraz przedstawicieli rodzin poległych żołnierzy. Główna część rajdu potrwa 30 dni i zakończy 29 czerwca 2020 roku. W przedsięwzięciu wzięli udział żołnierze zawodowi z jednostek 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Zdj.: st. szer. Wojciech Król