None

Warszawska brygada w projekcie „Kalendarz z mundurem”

Zostań żołnierzem wojsk lądowych – to temat zajęć, który został zrealizowany w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej ph. „Kalendarz z mundurem”. Żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej przeprowadzili zajęcia dla uczniów klas 7 i 8 ze Szkoły Podstawowej nr 174 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki.
Uczniowie wysłuchali wykładu na temat Sił Zbrojnych RP, w tym o ich przeznaczeniu, zadaniach i składzie. Tematem wiodącym była rekrutacja do Wojska Polskiego oraz możliwości kontynuowania edukacji w klasach mundurowych.

Spotkanie odbyło się we wtorek 4 lutego w Klubie Kościuszkowca 1. Warszawskiej Brygady Pancernej.

W styczniu 2020 r. Ministerstwo Obrony Narodowej zainaugurowało nowy projekt edukacyjny „Kalendarz z mundurem” skierowany do szkół i nauczycieli historii.

W ramach projektu do szkół w całej Polsce obecnie dystrybuowany jest wyjątkowy kalendarz na rok 2020, na którym zaznaczono święta wojskowe oraz ważne rocznice wydarzeń historycznych z dziejów oręża polskiego. Wraz z kalendarzem, nauczyciele otrzymują scenariusze lekcji i spotkań poświęconych historii. Jedno ze wspomnianych lekcji, na zaproszenie danej placówki edukacyjnej, prowadzą żołnierzy zawodowi z danej jednostki.

1 Warszawska Brygada Pancerna objęła swoim zasięgiem, zgodnie z założeniami projektu, ponad 150 szkół.

***

Kim byli Żołnierze Wyklęci? Jak przebiegała bitwa o Monte Cassino? Jakie są zadania żołnierzy podczas misji poza granicami kraju? Czym jest order Virtuti Militari i kto może go otrzymać? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą żołnierze Wojska Polskiego podczas spotkań z uczniami.

Żołnierze, na zaproszenie szkół, będą prowadzić zajęcia z uczniami i opowiadać o wydarzeniach zaznaczonych w „Kalendarzu z mundurem”. Znalazły się w nim, m.in., takie daty jak 14 lutego – utworzenie Armii Krajowej, 13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, 29 maja – Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, 17 września – agresja sowiecka na Polskę czy 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości. Łącznie przygotowaliśmy 19 wyjątkowych scenariuszy lekcji.

Podczas spotkań, żołnierze będą opowiadać także o historii i współczesnych zadaniach swojego rodzaju sił zbrojnych, aktualnym zaangażowaniu Polski w działania NATO, misjach zagranicznych UE czy ćwiczeniach wojskowych, które odbywają się na polskich poligonach. Do udziału w zajęciach kierowani będą przede wszystkim żołnierze z wykształceniem historycznym, oficerowie wychowawczy, prasowi, komunikacji społecznej lub weterani operacji poza granicami kraju.