• 01
  Dowódca gen. bryg. Michał Rohde

  Generał brygady Michał Rohde urodził się w 1974 roku w Poznaniu. Jest absolwentem Wydziału Wojsk Pancernych Wyższej Szkoły Oficerskiej im. St. Czarnieckiego w Poznaniu, gdzie równolegle ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Jest absolwentem Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz The United States Army Armor School w Fort Knox w USA. Tam też uzyskał tytuł Master of Science w National Defense University w Waszyngtonie.
  Po ukończeniu szkoły oficerskiej pełnił służbę na stanowiskach dowódczych i sztabowych w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej oraz 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Po przekazaniu dowodzenia 10 batalionem zmechanizowanym objął stanowisko szefa Dyżurnej Służby Operacyjnej, a następnie szefa Połączonego Centrum Operacyjnego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Po ukończeniu zagranicznych Studiów Polityki Obronnej płk Michał Rohde objął dowodzenie 19 Lubelską Brygadą Zmechanizowana.
  Pełnił służbę w ramach misji poza granicami kraju KFOR, dwukrotnie w Iraku i dwukrotnie w Afganistanie.
  Wielokrotnie odznaczany i nagradzany, otrzymał m.in. Wojskowy Krzyż Zasługi z Mieczami oraz Gwiazdę Iraku i Afganistanu (dwukrotnie).
  14 sierpnia 2020 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Obrony Narodowej wręczył akt mianowania na stopień generał brygady dowódcy 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Michałowi Rohde.
  zobacz więcej