Wojsko Polskie w wielonarodowym ćwiczeniu Saber Strike 22

Od poniedziałku 21 lutego br. rozpoczną się na terytorium Polski organizowane przez USA, wielonarodowe ćwiczenia Saber Strike 2022 (SbS22), w których weźmie udział 1300 żołnierzy z Polski oraz około 300 jednostek sprzętu wojskowego.
Saber Strike to coroczne, międzynarodowe ćwiczenie taktyczne z wojskami odbywające się na terenie Polski co dwa lata, które przygotowuje sojuszników i partnerów do reagowania na kryzysy regionalne i zaspokajania własnych potrzeb w zakresie bezpieczeństwa poprzez poprawę bezpieczeństwa granic i przeciwdziałanie zagrożeniom. Ćwiczenie SbS22 odbędzie się zgodnie z programem ćwiczeń Sił Zbrojnych RP na 2022 r. Wydarzenia szkoleniowe, takie jak Saber Strike 22, są planowane z dużym wyprzedzeniem, nie są powiązane z żadną bieżącą lub trwającą operacją, są doskonałym przykładem wspólnych zdolności i pokazują, że sojusznicy i partnerzy NATO są razem silniejsi.

Scenariusz SbS22 zakłada ograniczenia czasu kryzysu. pododdział 2 Pułku Kawalerii USA (2nd Cavalry Regiment) wykona marsz z Niemiec do Państw Bałtyckich przez terytorium RP, na trasie Jędrzychowice (przejście graniczne z Niemcami), Żagań, Wrocław, Łask, Mińsk Mazowiecki, Orzysz, Budzisko (przejście graniczne z Litwą). Marszem na odcinku Żagań-Orzysz, w którym uczestniczy pododdział z 17 Brygady Zmechanizowanej, kieruje 11 Dywizja Kawalerii Pancernej. Na poligonie w Bemowie Piskim odbędzie się wspólne szkolenie żołnierzy z Polski oraz sojuszników. Wszystkie działania na ternie Polski są koordynowane i kierowane przez Wojsko Polskie.

W ćwiczeniu weźmie udział około 1300 żołnierzy z Polski oraz około 300 jednostek sprzętu wojskowego z 17 Brygady Zmechanizowanej, 15 Brygady Zmechanizowanej, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, 4 pułku chemicznego, 1 i 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, a także Wojska Obrony Terytorialnej.
Współpraca z Siłami Zbrojnymi naszych sojuszników daje możliwość utrzymania i doskonalenia współdziałania.

Bliższych informacji o udziale Wojska Polskiego w ćwiczeniu SbS22 udziela Dowództwo Generalne RSZ, email: rzecznik.dgrsz@mon.gov.pl oraz Oficer Prasowy 17 Brygady Zmechanizowanej, por. Anna Dominiak, tel. 695 885 032, email: 17wbz.rzecznik@ron.mil.pl.
Dziennikarze zainteresowani relacjonowaniem ćwiczenia z udziałem sojuszników swoje zgłoszenia powinny wysłać na adres media@army.mil.
Najnowsze materiały audiowideo, zdjęcia, wiadomości i informacje na temat Saber Strike 2022 znajdą się także na stronie internetowej: www.dvidshub.net/feature/SaberStrike, www.wojsko-polskie.pl/dgrsz.

21.02.2022r.