Wielka rocznica

25 zdjęć w galerii
11 listopada to szczególna data dla wszystkich Polaków. To czas, w którym wspominamy odzyskanie przez Polskę Niepodległości po 123 latach zaborów, ale także znak walki o wolność, niezłomność, symbol wiary i zwycięstwa.
„Dzisiaj wielka jest rocznica 11 listopada! Tym, co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa(…)” – Ludwik Wiszniewski.

Chcąc oddać rangę wydarzeń sprzed ponad 100 lat, 11 listopada w wielu  polskich miastach odbywały się uroczystości patriotyczne.

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana 103 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości celebrowała w 5 różnych lokalizacjach, w Zielonej Górze na wojewódzkich obchodach święta, w Kaliszu, Świebodzinie, Warszawie  oraz w tym w stołecznym Międzyrzeczu.

Czwartkowe uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, następnie po nabożeństwie nastąpił przemarsz pod pomnik 1000-lecia Państwa Polskiego, gdzie zgodnie z ceremoniałem wojskowym przeprowadzono uroczysty apel. Wzniosłego charakteru ceremonii nadała kompania honorowa wystawiona przez 1 batalion piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej 17WBZ, poczty sztandarowe oraz orkiestra dęta z Grochowa. Po złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości mjr Przemysława Beczek dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej gen.bryg. Dariuszowi Kosowskiemu, nastąpiły przemówienia okolicznościowe.

11 listopada to również czas wyróżnień, na placu przy pomniku 1000-lecia został wręczony sztandar dla Klubu Honorowego Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „ Żołnierska Krew” funkcjonującego przy 17WBZ w Międzyrzeczu. Ponadto z rąk dowódcy Wielkopolskiej Brygady przed frontem szyku zostały wręczone mianowania na kolejne stopnie wojskowe oraz wyróżnienia. Podczas, tak ważnego dnia dla wszystkich Polaków nie zabrakło apelu pamięci oraz salwy honorowej. Na zakończenie obchodów Święta odzyskania przez Polskę Niepodległości nastąpiła uroczysta defilada.Tekst: por. Anna Dominiak
Zdjęcia: st.szer. Kamil Śpiączka, Marek Wojdan, Andrzej Kurzyński