Obchody Święta Wojska Polskiego w Czarnej Dywizji

20 zdjęć w galerii
Data Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, na stałe zapisała się na kartach historii, jako jedno z najważniejszych wydarzeń, nie tylko dla Polski, a ale i całej Europy. Na pamiątkę tamtego zwycięstwa, dla świadectwa bohaterstwa żołnierza polskiego, w tym dniu ustanowiono i rok rocznie obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. W roku 2021 obchody odbywały się pod hasłem „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.
„15 sierpnia 1920 roku pod Warszawą zostały pobite wojska bolszewickie. Wspaniałe zwycięstwo uratowało ówczesną Europę przed ekspansją Rosji Radzieckiej. Było ono rezultatem mistrzowskiego planu rozegrania bitwy oraz wysokich umiejętności dowódców i bezgranicznego oddania Ojczyźnie szeregowych żołnierzy. Od czasu „Wiktorii Wiedeńskiej” naszego patrona króla Jana III Sobieskiego było to pierwsze, tak ważne, polskie zwycięstwo. Udaremniło ono opanowanie Warszawy przez armię Tuchaczewskiego i obroniło niedawno zdobytą niepodległość.” – mówił w swym przemówieniu gen. dyw. Piotr Trytek, wygłoszonym w czasie wojewódzkich obchodów święta w Strzelcach Krajeńskich.

Święto Wojska Polskiego nawiązuje do najbardziej chlubnych tradycji i wydarzeń w dziejach polskiego oręża. Jest ono nie tylko symbolem, ale również możliwością oddania hołdu dla tych, którzy poświęcili swe życie walcząc za Ojczyznę. Bezpośrednio Święto Wojska Polskiego nawiązuje do zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, która miała miejsce na przedpolach Warszawy pomiędzy 13 a 15 sierpnia 1920 r.. To właśnie tam, rozegrała się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej, zapamiętana jako „Cud nad Wisłą”. Na pamiątkę tych historycznych wydarzeń w tym czasie odprawiane są uroczyste Msze Święte w intencji Ojczyzny i poległych na polu chwały oraz czci się ich pamięć organizując uroczyste apele. Nie inaczej jest również i w 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc).

Lubuskie obchody Święta Wojska Polskiego, z udziałem żołnierzy Czarnej Dywizji, władz województwa, parlamentarzystów, przedstawicieli władz lokalnych, służb mundurowych, duchowieństwa oraz licznie zgromadzonych mieszkańców odbyły się w czwartek 15 sierpnia br. w Strzelcach Krajeńskich.

Wojewódzkie uroczystości rozpoczęła Msza Święta, odprawiona w intencji żołnierzy Wojska Polskiego w kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej w Strzelcach Krajeńskich pod przewodnictwem biskupa seniora Pawła Sochy.

Następnie w centralnym punkcie miasta miał miejsce uroczysty apel, w którym kompanię honorową i poczet flagowy wystawiła 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana (17WBZ) oraz wzięły w niej udział poczty sztandarowe wszystkich jednostek wojskowych Czarnej Dywizji, a także poczty sztandarowe Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Policji, a także kombatantów, stowarzyszeń i instytucji. Uroczystość uświetniła również Orkiestra Wojskowa z Żagania.

Podczas uroczystości gen. dyw. Piotr Trytek mówił: „Uczestnicząc w naszym żołnierskim święcie, pamiętamy nie tylko o polskich bohaterach wojny polsko-bolszewickiej, ale również o ich następcach, którzy na wielu frontach II wojny światowej walczyli w obronie Rzeczypospolitej Polskiej, składając często na ołtarzu Ojczyzny daninę, dla każdego człowieka  najcenniejszą, swoje życie. My współcześni żołnierze Wojska Polskiego pamiętamy o ich dokonaniach, poświęceniu i miłości do naszego kraju. W 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, w codziennej służbie i szkoleniu, towarzyszą żołnierzom ideały naszych poprzedników. Ich kontynuowanie jest dla nas dużym zaszczytem oraz wartością, którą przekazujemy najmłodszym żołnierskim pokoleniom”.

Uroczystości to również okazja do uhonorowania zasłużonych żołnierzy Dywizji, którym wręczono akty mianowania na kolejny wyższe stopnie wojskowe oraz medale resortowe i odznaczenia państwowe.

Następnie odczytano Apele Pamięci Oręża Polskiego oraz salwą honorową oddano hołd wszystkim poległym w obronie Ojczyzny. Ostatnim punktem apelu była defilada pododdziałów biorących udział w uroczystości.

Po zakończonej uroczystości przybyli goście i mieszkańcy Strzelec Krajeńskich zostali zaproszeni na piknik wojskowy zorganizowany pod hasłem „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej”.

W czas pikniku prezentowano współczesny sprzęt i uzbrojenia wojskowego jednostek Czarnej Dywizji oraz zorganizowano stoiska informacyjno-promocyjne jednostek i instytucji wojskowych. Ważnym elementem były stoiska rekrutacyjne programu „Zostań Żołnierzem RP”, gdzie młodym ludziom przedstawiono alternatywną drogę życiową, jaką jest służba w jednostkach lubuskiej dywizji. Ponad to w czasie pikniku miały miejsce turnieje, gry i zabawy dla dzieci, występy artystyczne, wystawy tematyczne konkurs wiedzy, zorganizowano także mobilne punkt szczepień przeciwko COVID-19.

Święto Wojska Polskiego to niezwykle intensywny i pracowity czas dla żołnierzy Czarnej Dywizji, braliśmy udział w piknikach i różnego rodzaju uroczystościach, byliśmy obecni w ponad 20 miejscowościach w całej Polsce. Zaangażowanych w te przedsięwzięcia  było ponad 800 żołnierzy i ponad 100 jednostek różnego rodzaju sprzętu wojskowego.


Zdjęcia: st.szer. Kamil Śpiączka