Międzynarodowa konferencja weteranów

10 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: st. szer. Patryk Szymaniec
W dniu 23 września br. w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej odbyła się polsko-amerykańska konferencja weteranów. Czwartkowe spotkanie było kolejnym punktem w harmonogramie wizyty delegacji Gwardii Narodowej stanu Illinois.
Żołnierze z Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych przez lata wspierali polskie kontyngenty wojskowe (PKW) początkowo w Iraku oraz w Afganistanie. Po blisko 20 latach wspólnych działań, projektów pozostały misyjne doświadczenia. Polsko - amerykańskich weteranów łączy również pamięć o poległych kompanach, którzy zginęli, wykonując zadania poza granicami kraju. Miesiące spędzone razem pozwoliły na zawiązanie przyjaźni i więzi między weteranami.

Czterodniowy pobyt w Polsce naszych zachodnich sojuszników odbył się po raz pierwszy. Konferencja była doskonałą okazją do zaprezentowania amerykańskim gościom specyfiki działań poszczególnych jednostek wojskowych, przybliżenia działalności placówki utworzonej na potrzeby wsparcia weteranów - Centrum Weterana Działań poza Granicami Kraju, historii Wojska Polskiego czy też wymiany doświadczeń.

Wizyta w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych była pierwszym punktem w harmonogramie delegacji Gwardii Narodowej stanu Illinois. Następnie weterani amerykańscy spotkali się z przedstawicielami m.in. Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz zwiedzali Muzeum Powstania Warszawskiego.

23 września w wędrzyńskim klubie wojskowym odbyła się konferencja, w której uczestniczyli przedstawiciele amerykańskich oraz polskich weteranów. Podczas spotkania zaprezentowano wystawę fotograficzną „Siedemnastka w obiektywie”. Na wstępie konferencji dowódca 17WBZ gen.bryg. Dariusz Kosowski przywitał wszystkich uczestników. Zaznaczył, że żołnierze Wielkopolskiej Brygady brali udział w wielu misjach zagranicznych, w tym w Iraku i w Afganistanie. „Niezmiernie ważna jest pamięć o naszych poległych kompanach, kolegach, bohaterach. W roku 2011 Wielkopolska Brygada, wykonując zadania w Afganistanie, musiała pogodzić się z bolesną stratą swych żołnierzy: mł.chor. Jarosława Maćkowiaka, sierż. Pawła Poświata, sierż. Rafała Nowakowskiego, sierż. Szymona Sitarczuka.” - podkreśla dowódca 17WBZ.

Tematem przewodnim podczas głównego wystąpienia ppłk. Damiana Kidawy, dowódcy 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej był udział żołnierzy 17WBZ w misjach zagranicznych. Po południu polscy i amerykańscy weterani zwiedzili Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU) oraz złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem żołnierzy poległych na misji poza granicami kraju przed jednostką wojskową w Międzyrzeczu.

Wizyta amerykańskiej delegacji kończy się 25 września.

Tekst: ppor. Anna Dominiak
Zdjęcia: st. szer. Patryk Szymaniec
24.09.2021