LONGSHOT - międzynarodowy sprawdzian strzelecki

9 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: st. szer. Patryk Szymaniec
Od 24 do 26 września br., na Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie trwa międzynarodowa rywalizacja w strzelectwie długodystansowym. To już XIV edycja zawodów Longshot, której gospodarzem jest 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.
Na czym polegają zawody Longshot? Są uznanym i prestiżowym konkursem skupiający najlepszych strzelców wyborowych z kilkunastu krajów europejskich. Gospodarzem zawodów jest 17 WBZ. Od pierwszej do dziewiątej edycji międzynarodowa rywalizacja odbywała się na obiektach szkoleniowych brygady w garnizonie Międzyrzecz na strzelnicy Nietoperek. Natomiast od roku 2017 OSPWL gości uczestników na swoich obiektach szkoleniowych w Wędrzynie.

Zawody Longshot dzielą się na dwie kategorię MODERN - obejmujące strzelania z broni współczesnej oraz HISTORY - czyli strzelania z broni historycznej.

W sobotę, 25 września nastąpiło oficjalne rozpoczęcie zawodów. Dowódca 17WBZ gen.bryg. Dariusz Kosowski w swoim imieniu oraz dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosława Mika przywitał organizatora zawodów Longshot - Zbigniewa Świerczka, komendanta OSPWL w Wędrzynie ppłk. Przemysława Mikołajczaka oraz wszystkich zawodników. „W XIV edycji bierze udział około 60 żołnierzy z całej polski, którzy będą rywalizować o miano najlepszego strzelca wyborowego w szkoleniu bojowym i ponad 500 uczestników cywilnych z 13 krajów. Życzę wszystkim biorącym udział w zawodach trafnych strzałów. Oby wygrali najlepsi!”. - powiedział gen.bryg. Dariusz Kosowski. Po krótkim przemówieniu Zbigniewa Świerczka XIV edycja zawodów Longshot 2021 oficjalnie została otwarta.

W sobotę strzelecka rywalizacja planowana jest do godziny 18.00, natomiast w już w niedzielę, podczas drugiego dnia współzawodnictwa wyłoniony zostanie najlepszy zespół strzelecki oraz najlepszy strzelec.

Impreza jest idealną okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy „cywilami” a wojskowymi. W jednym miejscu spotykają się miłośnicy i fanatycy strzelectwa precyzyjnego oraz najlepsi światowi zawodnicy.

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Klub Strzelectwa Praktycznego DELTA przy współpracy z Centrum Strzeleckim Nietoperek, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana oraz Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.

Tekst: ppor. Anna Dominiak
Zdjęcia: st.szer. Patryk Szymaniec
25.09.2021