Inauguracja VI Centralnego Zlotu Klas Mundurowych w Wędrzynie

11 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: st. szer. Patryk Szymaniec
Od poniedziałku, 16 sierpnia br. około czterystu uczniów reprezentujących wszystkie województwa rozpoczęło wymagające, tygodniowe szkolenie wojskowe. VI Centralny Zlot Klas Mundurowych, to nie tylko ekscytujące ćwiczenia i spotkania z wojskiem, ale również niezapomniana przygoda. Areną letnich zmagań jest Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie oraz obiekty szkoleniowe 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.
W ramach VI Centralnego Zlotu Klas Mundurowych uczniowie z siedemnastu klas wojskowych z całej Polski od 16 sierpnia rozpoczęli tygodniowe szkolenie realizowane przez żołnierzy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Celem Zlotu jest przede wszystkim zapoznanie młodych kadetów z możliwościami szkoleniowymi różnego rodzaju wojsk. Tego typu zgrupowania pozwalają na ukierunkowanie młodych ludzi, którzy w przyszłości zawodowo chcą się związać z mundurem. Harmonogram sierpniowego „obozu” przewiduje między innymi pokonywanie przeszkody wodnej, ćwiczenia z taktyki, szkolenie strzeleckie, kierowanie symulatorem KTO JASKIER czy też pokonywanie toru napalmowego oraz psychologicznego.

Obecni na Zlocie uczniowie to reprezentanci najlepszych szkół wojskowych z całej Polski. Tegoroczna rekrutacja miała charakter wielopoziomowy, tzn. dyrektorzy szkół, opiekunowie indywidualnie kwalifikowali najlepszych uczniów do udziału wydarzeniu.

Inauguracja VI Zlotu miała miejsce na lądowisku przy Centralnym Ośrodku Zurbanizowanym w Wędrzynie 17 sierpnia. Odbywające się na OSPWL przedsięwzięcie organizowane jest przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Biuro ds. Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej, a jego realizacja powierzona została 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej (11DKPanc), we współpracy z 45 Wojskowym Oddziałałem Gospodarczym oraz Ośrodkiem Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.

Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej, dyrektor Biura ds. Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej gen.bryg. Artur Dębczak, przyjął meldunek od dowódcy uroczystości ppłk. Andrzeja Kowalczyka (z 7 Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej, 17WBZ), po czym oddał honory sztandarom i dokonał przeglądu stojącym w szyku kadetów. Po podniesieniu flagi na maszt i odśpiewaniu hymnu państwowego gen.bryg Dębczak przywitał wszystkich gości, którzy przybyli na uroczystość, po czym w swoim przemówieniu zwrócił się do uczniów klas mundurowych.

„Tegoroczny Zlot to czas, w którym poznacie wybrane zagadnienia szkoleniowe, posiądziecie niezbędne umiejętności wojskowe. Jestem przekonany, że szkolenie realizowane przez żołnierzy z 17 WBZ – jednych z najlepszych instruktorów w Wojsku Polskim, wykorzystacie jak najlepiej (…) VI Centralny Zlot Klas Mundurowy uważam na otwarty”.

Następnie dowódca 17WBZgen.bryg. Dariusz Kosowski w imieniu dowódcy 11DKPanc, komendanta 45WOG oraz gospodarza obiektu, komendanta OSPWL w Wędrzynie przywitał wszystkich na uroczystości VI Centralnego Zlotu Klas Mundurowych. „Przygotowaliśmy dla was szereg wojskowych atrakcji, które z pewnością utwierdzą was w wyborze drogi, którą już rozpoczęliście, która będzie wiodła was w szeregi Wojska Polskiego”.
Po symbolicznym wręczeniu oznak identyfikacyjnych VI Zlotu Klas Mundurowych, pododdziały kadetów przegrupowały się do defilady.

Uroczystość uświetniła orkiestra wojskowa z Żagania oraz kompania honorowa wystawiona przez 7 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej (17WBZ).

Tekst: ppor. Anna Dominiak
Zdjęcia: st. szer. Patryk Szymaniec
17.08.2021