Inauguracja Saber Strike-22

2 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: st. szer. Michał Wilk
18 lutego br. na placu apelowym 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu odbyła się inauguracja międzynarodowego ćwiczenia pk. Saber Strike-22.
Zmotoryzowani rozpoczęli piątkowy poranek od tradycyjnej „przepustki” do międzynarodowego ćwiczenia pk. Saber Strike-22. 18 lutego podczas oficjalnego rozpoczęcia zimowego poligonu sprawdzono stan osobowy wyjeżdżających żołnierzy, ich indywidualne wyposażenie oraz udzielono szeregu instruktaży.

Zastępca dowódcy jednostki płk Marek Pieniak życzył wszystkim ćwiczącym bezbłędnej realizacji postawionych zadań. Osiągnięcia celów szkolenia, a przede wszystkim interoperacyjności we wspólnych działaniach z naszymi sojusznikami.

Ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Saber Strike-22 to przedsięwzięcie, które wpisuje się w główne zamierzenia szkoleniowe Sił Zbrojnych RP. Jego celem jest sprawdzenie możliwości przeciwdziałania potencjalnym zagrożeniom militarnym na wschodniej granicy NATO, w tym zdolności przerzutu sił z terytorium USA oraz wejścia na europejski teatr działań. Ponadto SbS22 to doskonały moment do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.

Łącznie z 17 WBZ w przedsięwzięciu uczestniczyć będzie ponad 200 żołnierzy wyposażonych m.in. w KTO Rosomak, Wozy Ewakuacji Medycznej oraz pojazdy towarzyszące (ponad 40 jednostek sprzętu).

Już w poniedziałek 14 lutego br., pierwsze pojazdy zabezpieczenia logistycznego wyruszyły w rejon Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu, by przygotować niezbędną infrastrukturę i zaplecze dla sił głównych, które rozpoczną marsz po drogach południowej części Polski już na początku tygodnia. Podczas przegrupowania kolumny będą eskortowane przez pojazdy regulacji ruchu.

Ćwiczenie z wojskami Saber Strike-22 z punktu widzenia zabezpieczenia logistycznego to prawdziwe wyzwanie dla zmotoryzowanych z Międzyrzecza. Determinantem mającym szczególne znaczenie jest odległość, ponieważ żołnierze przed przystąpieniem do realizacji zadań taktycznych i ogniowych, wykonają marsz na dużą odległość, pokonując około 930 km.

Ćwiczenie na orzyskim poligonie zostanie zakończone kierowaniem ognia w natarciu realizowane przez ćwiczące pododdziały. Ostatnim etapem szkolenia będzie bezpieczne przemieszczenie do macierzystego garnizonu. Saber Strike-22 potrwa do 6 marca.

Tekst: por. Anna Dominiak
Zdjęcia: st.szer. Michał Wilk
21.02.2022