Ćwiczenie Justice Sword 21

21 zdjęć w galerii
W dniach 5-12 maja 2021 r., w Centrum Szkolenia Bojowego w Smârdan, żołnierze VIII zm. PKW Rumunia wzięli udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. Justice Sword 21.
Ćwiczeniem dowodził dowódca 282 batalionowej grupy bojowej z 280 Brygady Zmechanizowanej w Rumunii. Przedsięwzięcie było jedną z przepustek do ćwiczenia Defender Europe 21 - najważniejszego zamierzenia taktycznego
w tym roku w Rumunii.

Celem działań polskich i rumuńskich żołnierzy było m.in. zabezpieczenie przyjęcia sojuszniczych sił wzmocnienia na terytorium państwa członkowskiego Sojuszu. Amerykańskie i europejskie wojska sprawdzają i demonstrują, jak szybko są w stanie wspólnie zareagować na zmieniającą się sytuację i pojawienie się nowych zagrożeń w Europie.

Ćwiczone były scenariusze defensywne, w ramach których kompania piechoty zmotoryzowanej PKW Rumunia działała ramię w ramię z pododdziałami rumuńskimi z 26 batalionu piechoty tz. „Czerwonymi Skorpionami”. Żołnierze PKW zrealizowali szereg zadań taktycznych, ogniowych oraz kierowanie ogniem w obronie. Celem było odparcie ataku i umożliwienie rumuńskiej kompani wyjście do kontrataku.
 
W ćwiczeniu Justice Sword 21 brało udział około 2000 żołnierzy oraz około 250 jednostek sprzętu. Oprócz piechoty zmotoryzowanej i czołgów w szkoleniu wzięły udział m.in. pododdziały artyleryjskie oraz przeciwlotnicze, a także wykorzystano wsparcie lotnictwa. Ćwiczenie jest częścią ćwiczenia Dacia 21, które łączą się z ćwiczeniem Defender Europe 21.

We wtorek, 11 maja, w ramach ćwiczenia, odbył się również  Distinguished Visitors Day. Na poligonie w Smârdan, prezydenci Andrzej Duda i Klaus Iohannis spotkali się z ćwiczącymi żołnierzami. Wspólne szkolenie pododdziałów obu państw obserwował także Minister Obrony Mariusz Błaszczak, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski.

Przeprowadzony został statyczny pokaz sprzętu, w tym KTO Rosomak, WRT oraz WEM i uzbrojenia dla przybyłych gości, a 282 batalionowa grupa bojowa zademonstrowała swoje możliwości w pokazie dynamicznym.
Wizyta była okazją do odznaczenia wyróżniających się żołnierzy kontyngentu za służbę dla Ojczyzny, których dokonał Prezydent RP w towarzystwie Ministra Obrony Narodowej. Dowódca Operacyjny RSZ gen. broni Tomasz Piotrowski osobiście podziękował i wyraził uznanie za wyszkolenie żołnierzy.

Tekst: https://www.wojsko-polskie.pl/dorsz/articles/aktualnosci-w/2021-05-13z-cwiczenie-justice-sword-21/?fbclid=IwAR1IvNzf69tLnHt1KODpjt-CZxNKSjE3620kemcFP0ea_Q_d3hW7l0Z8xkw
Zdjęcia: st.szer. Michał Wilk