None

Służba przygotowawcza szansą na zawodowstwo

6 zdjęć w galerii
W poniedziałek 14 września br. do 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej zgłosili się ochotnicy w ramach III turnusu służby przygotowawczej.
„Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” – hasło zachęcające potencjalnych kandydatów do wstąpienia w szeregi służb mundurowych. W związku z nowym systemem rekrutacji do Wojska Polskiego, po raz pierwszy w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej ruszyło 30 dniowe szkolenie ochotników do służby przygotowawczej. 17 WBZ jest jedną z pierwszych jednostek, w których odbywa się przeszkolenie ochotników do turnusu służby przygotowawczej.

Przedsięwzięcie trwać będzie od 14 września do 10 października br. Służba przygotowawcza jako jedna z form służby wojskowej cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób ze środowiska cywilnego. W dniu dzisiejszym do Ośrodka Służby Przygotowawczej zorganizowanej w dywizjonie artylerii samobieżnej, 17 WBZ zgłosiło się około 100 chętnych kandydatów. Taka forma wprowadzenia do służby wojskowej jest dla ochotników ciekawym rozwiązaniem i szybką przepustką do wstąpienia w szeregi armii. „ Zawsze chciałam spróbować swoich sił jako żołnierz. Ponadto jestem pozytywnie nastawiona do miesięcznego szkolenia i chciałabym swoja przyszłość związać z mundurem. Myślę, że w moim życiu nastąpił etap, w którym podejmę dobrą decyzję’’- komentuje nowo wcielona Pani Paulina.

W trakcie ćwiczeń, ochotnicy na żołnierzy otrzymają pełne wyżywienie, zakwaterowanie na terenie jednostki wojskowej oraz komplet sortów zapatrzenia mundurowego.

Od dłuższego czasu w brygadzie trwają przygotowania do wyżej wymienianego projektu. W związku z prawidłowym przebiegiem i organizacją szkolenia, dowódca das, Pan ppłk Andrzej Kowalczyk, przygotował i przeprowadził kurs instruktorsko-metodyczny z kadrą instruktorską, wyznaczoną do szkolenia elewów. Celem szkolenia jest zapoznanie kandydatów ze strukturą jaką  jest wojsko, wprowadzenie w tajniki i specyfikę służby. Pod okiem doświadczonych instruktorów, ochotnicy poznawać będą zasady działania oraz realne funkcjonowanie na polu walki. Ponadto nauczą się zasad prawidłowego zachowania żołnierskiego na podstawie regulaminu ogólnego i regulaminu musztry. Szkolenie kandydatów na żołnierzy oparte jest o plan szkolenia podstawowego.

Po pozytywnym zakończeniu szkolenia, elewi przystąpią do złożenia uroczystej przysięgi wojskowej, która odbędzie się 10 października na stadionie miejskim w Sulęcinie.

Kolejne szkolenie ochotników do służby przygotowawczej w oparciu o strukturę 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej, 17 WBZ odbędzie się już 26 października br.

Tekst: ppor. Anna Dominiak
Zdjęcia: st.szer. Kamil Śpiączka