Nawiązać współpracę

31 zdjęć w galerii
Znajomość środowiska walki jest warunkiem koniecznym, aby kompleksowo przygotować się do zadania. Kto zna je lepiej od samych gospodarzy.
Wkraczając w nowy teren, pozyskujemy informacje na jego temat z wszelkich dostępnych źródeł, wiele informacji jest ogólnodostępnych, ale często zbyt ogólnikowych i nieprecyzyjnych.
 
Planując operację wojskową nie można pozwolić sobie na błędy ponieważ mogą one kosztować zdrowie lub życie ludzkie. Aby właściwe przygotować się do działania konieczne jest skonfrontowanie pozyskanych informacji z wiedzą specjalistyczną. Najlepszym ich źródłem są oczywiście organizacje samorządowe, instytucje i służby mundurowe funkcjonujące na co dzień w rejonie naszego zainteresowania.

Nikt nie zna terenu tak dobrze, jak jego gospodarze i dzięki współdziałaniu z układem poza militarnym (UPM) możemy pozyskać istotne wiadomości, które mogą okazać się kluczowe dla powodzenia zadania.

„Obecne konflikty zbrojne pokazują, jak istotną rolę odrywa nawiązanie współpracy z UPM. Jesteśmy dziś tutaj, aby pozyskać od Państwa informacje na temat regionu, w którym przyszło wykonywać nam zadania, ale również po to, aby uzyskać Wasze wsparcie i zrozumienie dla naszych działań. To Państwo znacie tę społeczność, ten region najlepiej i dzięki tej wiedzy precyzyjnie będziemy mogli zaplanować nasze działanie” – ocenił spotkanie z UPM ppłk Damian KIDAWA.

W studium terenowym poza mundurowymi udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, Nadleśnictwa, służby mundurowe tj. Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna. Każdy prelegent zaopatrzył dowódcę batalionowego Zgrupowania Taktycznego w niezbędną wiedzę specjalistyczną, wskazał jakie zadania realizuje i w jakim zakresie może wspomóc działania żołnierzy. Zmotoryzowani do planowania powrócili z pełnym pakietem informacji, gdyż żadne z pytań nie pozostało bez odpowiedzi.

A gdy już ustaliśmy położenie, poznaliśmy teren i zaplanowaliśmy działanie ... ruszyliśmy do akcji. Dziś późnym popołudniem batalionowe Zgrupowanie Taktyczne Wielkopolskiej Brygady przejęło walkę obronną od 15 Giżyckiej Brygada Zmechanizowanej.
Zmotoryzowani wykorzystując pozyskane informację od UPM, przy wsparciu 41 batalionu piechoty lekkiej sprawnie przemieścili się w rejon obrony, wykonali element luzowania i przejęli odpowiedzialność za prowadzenie walki.

***
Anakonda-20/Gepard-20 nabiera tempa, mimo szczególnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19 żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej utrzymują gotowość do reakcji na zagrożenia militarne i realizują zaplanowane zadania. Priorytetem ćwiczenia jest ocena rzeczywistych zdolności SZ RP do obrony państwa, jego scenariusz został tak przygotowany, aby najwierniej  przypominał rzeczywistą sytuację. Dzięki udziałowi w tego typu przedsięwzięciach możemy rozwijać i usprawniać procedury, aby jeszcze lepiej służyć Ojczyźnie.
 
Tekst: kpt. Tomasz KWIATKOWSKI
Zdjęcia: st. szer. Michał WILK