None

Pierwszy nie tylko z nazwy

38 zdjęć w galerii
1 batalion piechoty zmotoryzowanej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej decyzją Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych został wyróżniony tytułem honorowym „Przodujący pododdział Wojsk Lądowych”
Prestiżowy tytuł przyznany został zmotoryzowanym za uzyskanie najlepszych wyników w działalności służbowej, gotowość bojową oraz umacnianie obronności Rzeczypospolitej Polskiej. Przez najbliższy rok żołnierze z rosomakiem na ramieniu z dumą będą mogli się nim posługiwać oraz nosić przy mundurach amarantowe sznury wyróżniające. Tytuł honorowy „Przodujący pododdział” to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych żołnierzem Wojska Polskiego przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.


1 batalion piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej od lat udowadnia, że należy do elity wśród pododdziałów Wojska Polskiego, ale rok poprzedni był dla żołnierzy wyróżnionego pododdziału prawdziwą szkołą żołnierskiego życia.


„Myślę, że tytuł, który otrzymaliśmy, został przyznany za przedsięwzięcia, które realizowaliśmy w 2019 roku, były to głównie ćwiczenia międzynarodowe i krajowe, które realizowaliśmy na terytorium kraju z naszymi sojusznikami oraz zagraniczne między innymi w Chorwacji, Czechach, Słowacji, Łotwie oraz w Niemczech” – ocenia dowódca 1bpzmot ppłk Damian Kidawa.


Żołnierze 1bpzmot Wielkopolskiej Brygady, w każdym z tych ćwiczeń ogrywali pierwszoplanowe role, wykazując się ponadprzeciętnym zaangażowaniem, determinacją, ale również kreatywnością, która jest niezwykle cenna zarówno w procesie szkolenia, jak i w trakcie realizacji zadań. Jak mówi dowódca „Przodującego pododdziału” do każdego zadania, ćwiczenia w zależności od jego skali i rozmachu przygotowują się do dwóch miesięcy do nawet pół roku.
„Duże ćwiczenia, w których udział bierze cały batalion, poprzedzają liczne konferencje, spotkania koordynujące. Dopiero gdy wszystko jest kompletnie zaplanowane i sprecyzowane, przygotowujemy sprzęt, zabieramy amunicję i ćwiczymy. Każdy na swoim stanowisku wykonuje jak najlepiej swoje zadania etatowe" – wyjaśnia ppłk Damian Kidawa.


Nie sposób było pominąć, zmotoryzowanych z Międzyrzecza, gdyż z każdego ćwiczenia własnego czy przełożonych wracali dzielnie dzierżąc tarcze w dłoni, kompletując kolejne bezcenne doświadczenia i wnioski.

1 batalion piechoty zmotoryzowanej łącznie w 2019 roku spędził na poligonach kilka miesięcy, uczestnicząc między innymi w najważniejszym w roku ubiegłym ćwiczeniu DRAGON-19, a także wykonując przemieszczenia na dużą odległość na ćwiczenia UDAR, CZECH LION, SLOVAK SHIELD, GEPARD czy COMBINED RESOLVE XIII.

W przerwach między dużymi ćwiczeniami sami także ćwiczą realizując zajęcia zintegrowane, takie jak choćby w bieżącym tygodniu, na których zgrywają poszczególne elementy składowe niezawodnie działającej maszyny.

„To wielkie wyróżnienie dla pododdziału, ale również dla mnie osobiście. W każdej jednostce najważniejsi są ludzie, to oni wykonują szereg zadań i to dzięki nim dziś możemy wszyscy odczuwać dumę, że ich pracę i wysiłek dostrzegli przełożeni” – podkreśla dowódca 17WBZ gen. bryg. dr Robert Kosowski.
 

Tekst: kpt. Tomasz KWIATKOWSKI

Zdjęcia: st. szer. Kamil ŚPIĄCZKA