To już 75 lat …

14 zdjęć w galerii
Początek maja to okres wielu ważnych dat, które na zawsze pozostaną w pamięci nie tylko Polaków, ale całej ludzkości. Dokładnie 75 lat temu, 8 maja 1945 roku zakończyła się II Wojna Światowa.
Rokrocznie 8 maja, żołnierze Wielkopolskiej Brygady oddają hołd ofiarom, weteranom najkrwawszego konfliktu w dziejach ludzkości. Mimo ograniczeń związanych z pandemią COVID19 nie inaczej było i tym razem.

Dowódca 17WBZ gen. bryg. dr Robert Kosowski wraz z delegacją uczcił pamięć poległych na polach bitewnych II Wojny Światowej składając kwiaty oraz zapalając symboliczny znicz pod Pomnikiem Weteranów II Wojny Światowej walczących o wolność i niepodległość Ojczyzny.

W uroczystość udział wzięli przedstawicieli lokalnych władz oraz środowiska kombatanckie.

II Wojna Światowa zebrała najobfitsze żniwo życia ludzkiego w historii konfliktów zbrojnych. W ciągu 6 lat wojny według różnych źródeł zginęło od 60 do 80 milionów ludzi, z czego blisko 6 milionów stanowili obywatele Polski. 8 maja 1945 roku dla Polski oznaczał nie tylko koniec wojny w Europie, ale przede wszystkim zwycięstwo nad nazizmem i ocalenie narodu polskiego przed zagładą.