None

Byście czuli się bezpieczni

26 zdjęć w galerii
Żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej aktywnie włączyli się w walkę z koronawirusem. Od kilku dni wspieramy Straż Graniczną oraz służby medyczne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się Covid-19.
Wielkopolska Brygada od samego początku stwierdzenia zagrożenia koronawirusem w Polsce pozostawała w dyżurze, wydzielając wskazane przez przełożonego siły i środki do walki z nietypowym rywalem.

W pierwszej fazie były to dwa zespoły medyczne z wykwalifikowanym personelem wraz z pojazdami. Wojskowe służby medyczne siedemnastki zostały wykorzystane m.in. w trakcie ewakuacji lecznicy przy ul. Walczaka w Gorzowie Wlkp. którą zaadaptowano na szpital zakaźny. Nasze sanitarki wraz z obsługą przetransportowały dotychczasowych pacjentów do palcówek medycznych w Ciborzu i Międzyrzeczu-Obrzycach.

„Obecnie jesteśmy w dyżurze, gotowi do działania na komendę dowódcy Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego” – mówi ratownik medyczny plut. Paulina FRYNAS.

Wraz z narastaniem zagrożenia epidemiologicznego wzrasta także zaangażowanie 17WBZ, obecnie żołnierzy z siedemnastką na ramieniu możemy dostrzec niemal na każdym z lubuskich przejść granicznych dzielących Polskę i Niemcy. Zmotoryzowani patrolują granice, prowadzą obserwację, pilnują porządku i bezpieczeństwa w rejonie przygranicznym.

„Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej wykonujemy zadanie patrolowo-wartownicze, wspomagamy naszych kolegów ze Straży Granicznej, zapewniając szczelność granic, jesteśmy wszędzie tam gdzie, jesteśmy potrzebni” – komentuje zakres zadań dowódca posterunku kpr. Adrian MISIORNY.

W dyspozycji w dyżurze pozostaje także pluton inżynieryjny z 5 Kresowego Batalionu Saperów, a w kompleksie koszarowym Międzyrzecz na potrzeby kwarantanny wydzielono budynek ze wskazaną przez przełożonego liczbą miejsc.
Wielkopolska Brygada zadbała również o działania prewencyjne w stosunku do swoich żołnierzy, którzy wczesnym rankiem przed rozpoczęciem służby sprawdzani są w specjalnym namiocie pod kątem podwyższonej temperatury ciała.

Łącznie w dyżurze i w realnym zabezpieczeniu zadań mających na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa udział bierze blisko 130 żołnierzy 17WBZ. Podczas działań wykorzystują między innymi: uniwersalne maszyny inżynieryjne, wywrotki, samochody ciężarowe, samochody osobowo-terenowe, pojazdy sanitarne oraz namioty.
 
Tekst: kpt. Tomasz KWIATKOWSKI
Zdjęcia: archiwum 17WBZ