None

Z góry na dół

21 zdjęć w galerii
1 batalion piechoty zmotoryzowanej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej zakończył dwutygodniowe szkolenie górskie. Żołnierze Siedemnastki zdobyli nowe doświadczenia, wiedzę i umiejętności, które przydadzą w każdych warunkach.
Żołnierze z rosomakiem na ramieniu rozmieszczeni byli w dwóch lokalizacjach. Pierwszy z pododdziałów realizował zajęcia w rejonie Karkonoszy, kolejny natomiast jako teren swego szkolenie wybrał Beskid Śląski. Dwie lokalizacje, ale teren i zadania bardzo zbliżone. Dominował nauka jazdy na nartach, umiejętność pokonywania terenu na wspomnianym środku transportu, a także wspinaczka i szkolenie medyczne.

„Realizacja zadań w trudnych warunkach górskich była dla żołnierzy prawdziwą szkołą charakterów. Góry nie przebaczają słabości, zróżnicowanie i intensywność szkolenia podniosły tężyznę fizyczną oraz poziom wyszkolenia żołnierzy. Zdobytą wiedzę będziemy wykorzystywać także w dalszym procesie szkolenia”. – powiedział dowódca kompani kpt. Józef Niedźwiecki

Zajęcia w terenie górskim pododdziały 17WBZ realizują od wielu lat, ponieważ żołnierz musi być gotowy do realizacji zadań w każdych warunkach terenowych i pogodowych. Coraz lżejsze zimy na terenach nizinnych, jeszcze mocniej determinują do tego typu szkoleń. Zmotoryzowani w trakcie szkolenia nie mogli narzekać na nudę, całe zgrupowanie było bardzo intensywne, ale co najważniejsze bardzo atrakcyjne.

„Nauczyliśmy się wielu przydatnych umiejętności. Przed przyjazdem tylko nieliczni z nas potrafili jeździć na nartach, o wspinaczce już nie wspominając. Po dwóch tygodniach zrobiliśmy niebywałe postępy i śmiało można powiedzieć, że cel szkoleniowy został osiągnięty”. - ocenia por. Jarosław Wyrzykowski

Teraz przed żołnierzami 1bpzmot realizacja zadań w ich naturalnym terenie, wszystko aby właściwie przygotować się do zbliżających się ćwiczeń i szkoleń.

Tekst: kpt. Tomasz KWIATKOWSKI
Zdjęcia: archiwum 1bpzmot