None

Cicho, skrycie, precyzyjnie

11 zdjęć w galerii
Nazywani są Ludźmi-Duchami. Są zmorą przeciwnika. Pojawiają się znikąd, oddają celny strzał na odległość ponad kilometra i znikają jak zjawy. Najlepsi z nich służą w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej.
19 grudnia na placu apelowym toruńskiego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia odbyło się zakończenie zawodów o Puchar Szefa Sztabu Generalnego o miano najlepszego zespołu w strzelaniu z karabinu wyborowego w 2019 roku.

Najlepszym zespołem okazała się para strzelców z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Żołnierze Siedemnastki wyprzedzili nawet swych odpowiedników z wojsk specjalnych.

Komendant Centrum płk Remigiusz Zieliński, wraz z przedstawicielem Sztabu Generalnego WP płk. Robertem Belką wręczyli pamiątkowe puchary i dyplomy drużynom biorącym udział w zawodach.

Kolejnego dnia, już w macierzystym garnizonie zwycięskich strzelców przyjął Dowódca 17WBZ gen. bryg. Robert KOSOWSKI, gratulując wybitnej formy strzeleckiej i chirurgicznej precyzji.

„W Wielkopolskiej Brygadzie każde zajęcia strzelców wyborowych ukierunkowane są na zgraną pracę zespołu. Staramy się, aby każda para współdziała ze sobą jak najwięcej. Nie może jednak zaistnieć taka sytuacja, że działając z jedną osobą nie jesteśmy w stanie wykonać postawionego zadania z inny żołnierzem, dlatego  nasze procedury w każdym zespole są ujednolicone” – komentuje zwycięstwo dowódca sekcji strzelców wyborowych.

***

Działanie strzelców wyborowych często kojarzy się z celnym dalekodystansowym strzelaniem. Jednak wcześniej każdy wojskowy snajper musi wybrać odpowiednie stanowisko, które umożliwia mu prowadzenie obserwacji i śledzenie celu. Abecadłem snajperów są także ćwiczenia w zapamiętywaniu i niezawodna komunikacja.

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana jest prekursorem tego typu szkolenia.