None

Pamięć o poległych kompanach

16 zdjęć w galerii
W piątek, w przeddzień ustawowego Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa, oddaliśmy hołd naszym bohaterom.
W 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej  21 grudnia, to dzień szczególny, ponieważ przypomina wszystkim o odwadze i poświęceniu polskich żołnierzy służących poza granicami kraju. Szczególnie zaś o największej ofierze, jaką jest oddanie życia w służbie Ojczyzny.

 
Wielkopolska Brygada, wykonując zadania w dalekim Afganistanie, musiała pogodzić się z bolesną stratą swych żołnierzy, dlatego też rokrocznie tego dnia, wspominamy naszych kolegów, kompanów, bohaterów:

mł. chor. Jarosława MAĆKOWIAKA
sierż. Pawła POŚWIATA
sierż. Rafała NOWAKOWSKIEGO
sierż. Szymona SITARCZUKA

Przed pomnikiem poległych żołnierzy w Międzyrzeczu odbył się apel, zapłonęły znicze, złożono pamiątkowe wieńce. Pamięć o naszych kompanach jest ciągle żywa. Podczas uroczystości Dowódca 17 WBZ  gen. bryg. Robert KOSOWSKI powiedział:

„Musimy pamiętać o naszych poległych żołnierzach, musimy dbać i wspierać weteranów. Wykonywali oni bowiem bardzo trudne zadania, z dala od rodzinnego domu i bliskich, bardzo często narażając własne zdrowie i życie w imię naszego bezpieczeństwa. Pamięć o nich to nasz żołnierski obowiązek”.


Także w piątek żołnierskie delegacje odwiedziły miejsca pochówku poległych żołnierzy, składając naszym bohaterom należny im hołd. Mówi się, że człowiek żyje tak długo, jak długo trwa o nim pamięć, oby nasza pamięć była trwała i silna, oby była zawsze z nimi.

***
 
21 grudnia 2011 roku o godzinie 10.30 naszego czasu, w prowincji Ghazni na głównej drodze oznaczonej jako Highway 1, patrol Zespołu Odbudowy Prowincji najechał na potężną minę pułapkę. Zginęło pięciu polskich żołnierzy. To właśnie ta data, upamiętniająca największy atak na polskie siły od początku misji polskich żołnierzy w Afganistanie została ustawowo przyjęta jako Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.