Slajd
Slider obrazek boczny

17

Wielkopolska Brygada Zmechanizowana

Jedna z największych jednostek wojskowych w Polsce. Wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, przeznaczona do realizacji zadań militarnych, a także reagowania kryzysowego w kraju oraz poza jego granicami.

Aktualności

 • Akcja krwiodawstwa w 5bsap
  Akcja krwiodawstwa w 5bsap
  Pandemia koronawirusa, z którą świat boryka się od ponad roku, uderza we wszystkie obszary życia codziennego. Jedną z bardziej narażonych na jego działanie stref, jest …
 • Uroczyste otwarcie hali w 17 WBZ
  Uroczyste otwarcie hali w 17 WBZ
  W piątek, 19 lutego w Wędrzynie odbyło się uroczyste otwarcie hali sportowo-widowiskowej. Hala będzie nosić imię poległego na misji w Afganistanie młodszego chorążego Jarosława Maćkowiaka.
  Piątkowe wydarzenie odbyło się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Pełniący obowiązki dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej pułkownik Wojciech Ziółkowski złożył meldunek o gotowości do uroczystości zaproszonemu Dowódcy Generalnemu RSZ generałowi Jarosławowi Mice. Wśród przybyłych gości znaleźli również najbliżsi śp. młodszego chorążego Jarosława Maćkowiaka, Dowódca 11 Dywizji Kawalerii Pancernej generał brygady Piotr Trytek, Szef Rejonowego Zarządu Infrastruktury pułkownik Piotr Płocha (odpowiedzialny za realizację nowopowstałej hali) oraz Komendanci 45 Wojskowego Oddziału Gospodarczego i Ośrodka Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie oraz kapelani 17 WBZ, którzy poświęcilo tablicę pamiątkową wraz z nowym obiektem sportowym.
  Po podniesieniu flagi państwowej i odśpiewaniu przez uczestników uroczystości hymnu nastąpiło odczytanie informacji o nadaniu hali sportowej, imienia poległego w Afganistanie żołnierza 17 WBZ śp. młodszego chorążego Jarosława Maćkowiaka. Poległy, poza tym, że był świetnym żołnierzem, dowódcą był także utytułowanym sportowcem, wielokrotnym mistrzem WP w tenisie stołowym.
  Podczas uroczystości uczczono także pamięć poległych sierżantów Sitarczuka, Poświata oraz Nowakowskiego, którzy także oddali najcenniejszy dar wykonując zadania poza granicami kraju. „Jestem przekonany, że oddana do użytku hala sportowa będzie służyć żołnierzom brygady przez wiele kolejnych lat. Otwarte drzwi obiektu będą również stały przed żołnierzami innych jednostek wojskowych stacjonujących w garnizonie Wędrzyn i Międzyrzecz oraz żołnierzami realizującymi szkolenia na tutejszym poligonie” podkreślił dowódca 17 brygady, pułkownik Wojciech Ziółkowski. „W tym miejscu wszystkim tym, którzy to dzieło wspierali, kontynuowali i przede wszystkim wykonywali i nadzorowali, chciałbym bardzo serdecznie podziękować. Niech ten obiekt będzie zarazem wyzwaniem i motywacją do osiągania jeszcze lepszych wyników sportowych przez 17 brygadę” – zaznaczył generał Jarosław Mika, który w swoim wystąpieniu również odczytał list od Ministra Obrony Narodowej skierowany do żołnierzy.
  Nowa hala sportowo-widowiskowa, niewątpliwie będzie jednym z miejsc budujących i integrujący tutejsze środowisko. Posterunek honorowy z bronią przy tablicy pamiątkowej dedykowanej śp. młodszemu chorążemu Jarosławowi Maćkowiakowi oraz kompania honorowa nadała ceremonii właściwy prestiż. Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości zostali zapoznani ze strukturą i funkcjonalnością kompleksu sportowego, w którego skład wchodzi m.in. pełnowymiarowa hala sportowa, ścianka wspinaczkowa, sala do nauki sztuk walki, kompletnie wyposażona siłownia, sala konferencyjna oraz zewnętrzne boisko wielofunkcyjne.
  Tekst: ppor. Anna Dominiak
  Zdjęcia: st.szer. Patryk Szymaniec
Nasze filmy