Zwycięstwo Polaków w biegu Baltic Warrior

W dniu 26 października br. żołnierze z Polskiego Kontyngentu  Wojskowego w Republice Łotewskiej wzięli udział w organizowanym przez eFP Battle Group Latvia ekstremalnym biegu BALTIC WARRIOR. Ćwiczenie odbyło się w m. Sigulda.
Na starcie zawodów stanęło 121 drużyn z 16 państw. Polacy mieli okazję zmierzyć się z sojusznikami z Kanady, Litwy, Łotwy, Francji, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Albanii, Słowacji, Słowenii, Czech, Norwegii i Belgii. Regulamin biegu przewidywał uczestnictwo w dwuosobowych drużynach. Każdy zawodnik startował w umundurowaniu oraz z plecakiem o wadze 15kg. Pierwszym etapem był bieg na dystansie 16km, następnie żołnierze musieli przenieść kajak o wadze około 35kg na trasie około 2 km. Następna faza zawodów to spływ przeniesionym kajakiem po rzece Gauja, co stanowiło kolejne siedem kilometrów trasy. Po przybyciu do brzegu żołnierzy czekał ostatni etap, 4km odcinek do pokonania biegiem.
Pierwszymi żołnierzami na mecie okazała się drużyna niosąca biało-czerwoną flagę w składzie kpt. Tomasz SZOPIŃSKI oraz st. chor. szt. Mariusz Michno.  Żołnierze z V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie dobiegli na metę z dużą przewagą nad pozostałymi drużynami, ustanawiając jednocześnie nowy rekord trasy. W biegu wzięło udział 20 drużyn z Polskiego Kontyngentu, a aż 3 drużyny z nich uplasowały się w pierwszej dziesiątce. Na mecie witał i gratulował każdemu z polskich zawodników Dowódca V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie mjr Daniel Stanicki.

PKW Łotwa: Postawa godna naśladowania

16 września dowódca Łotewskiej Brygady Zmechanizowanej płk S.Gaugers podczas uroczystej zbiórki żołnierzy wchodzących w skład wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO stacjonującej w bazie Adazi uhonorował żołnierza V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie w uznaniu za dokonanie bohaterskiego czynu.

Polskiemu  żołnierzowi przyznano „Land Forces Mechanized Infantry Brigade Commander’s Commendation”. Polak podczas treningu biegowego zauważył łotewskiego żołnierza, który stracił przytomność. Profesjonalne i skuteczne udzielenie pierwszej pomocy oraz sprawne pokierowanie akcją ratunkową zostało docenione przez sojuszników w bazie Adazi. Ponadto, podczas rozprowadzenia, dowódca Kontyngentu mjr Daniel Stanicki wręczył zasłużonemu żołnierzowi pamiątkowy coin V zmiany PKW Łotwa.

Wyróżniony bohater  jest dowódcą Grupy Ewakuacji Medycznej kompanii czołgów, stanowiącej trzon Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie.

 

Test: ppor. Agnieszka Kolowca

Witajcie z powrotem!!!

"Dziękuję Wam Żołnierze za dobrze wykonane zadanie, trud i wysiłek! Jest dla mnie zaszczytem móc powitać Was wszystkich całych i zdrowych w koszarach 20. Bartoszyckiej Brygady i podziękować Wam za służbę w Afganistanie! Tylko Ci którzy tam byli, wiedzą ile trzeba wyrzeczeń własnych i rodzinnych by móc wykonywać swoje zadania. Wasza odwaga, Wasza obecność w Afganistanie nie były daremne.''
Tak rozpoczęło się przemówienie Dowódcy 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej gen.bryg. Jacka Ostrowskiego podczas oficjalnego powitania żołnierzy IX zmiany PKW RSM ,którzy wrócili po ponad półrocznym wykonywaniu zadań w Afganistanie. Dziś w garnizonie Morąg w 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej odbyło się uroczyste przywitanie żołnierzy IX zmiany, w którym uczestniczył dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Marek Sokołowski.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

„Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości jest jednym z najważniejszych w burzliwej historii Polski. Upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku i powrót na mapę świata po 123 latach niebytu. Data ta kojarzy się z wieloma wydarzeniami jakie miały wtedy miejsce.” Takimi słowami rozpoczął swoje przemówienie Zastępca Dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie kpt. Radosław Szymań

11 listopada na placu apelowym w bazie Adazi odbyły się uroczystości związane ze 101. Rocznicą Odzyskania Niepodległości. W uroczystej zbiórce wzięli udział Attaché Obrony Rzeczypospolitej Polskiej na Łotwie ppłk Piotr Pomazany, Kierownik Wydziału Konsularnego Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze Pani Małgorzata Hejduk-Gromek oraz Dowódcy Kontyngentów wchodzących w skład enhanced Forward Presence Battle Group in Latvia . Po przemówieniach zaproszonych gości oraz odczytaniu Apelu Pamięci  Zastępca Dowódcy PKW Łotwa wraz z ppłk. Piotrem Pomazanym wręczyli żołnierzom akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe.

W ramach uczczenia Narodowego Święta Niepodległości w dniu 12 listopada, Polski Kontyngent Wojskowy w bazie Adazi zorganizował „III Bieg Niepodległości”. 250 żołnierzy z 9 nacji rywalizowało ze sobą na dystansie 10 km. Na mecie na wszystkich zawodników czekały pamiątkowe medale. Zwycięzcami biegu byli wszyscy, którzy przekroczyli linię mety. Wśród mężczyzn najlepszy z naszych rodaków był kpt. Tomasz Szopiński zajmując 4. miejsce w klasyfikacji mężczyzn. W klasyfikacji kobiet na 1. miejscu uplasowała się ppor. Agnieszka Kolowca. Gratulacje dla zawodników !