Kursy i treningi realizowane przez żołnierzy 16. DZ

Żołnierze 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej każdego dnia uczestniczą w szkoleniach, kursach i innych przedsięwzięciach, które mają na celu podniesienie ich umiejętności na współczesnym polu walki. Ponadto w ramach tych przeszkoleń mają również okazję współpracować z żołnierzami armii sojuszniczych.

 

Kurs Nawigator realizowany przez 15. Brygadę Zmechanizowaną

W dniach 24-26 września 2019 r. w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej odbył się po raz pierwszy kurs Nawigator. Kurs należący do tzw. „Kwartetu Kursowego” realizowanego w 15. GBZ, do którego należą kursy ogólnowojskowe Spartan, Tactical Medic i Warrior i przeznaczone są one dla wszystkich żołnierzy o różnych specjalnościach.

Nawigator – kurs doskonalenia umiejętności prowadzenia orientacji w terenie przygodnym w oparciu o kompas i mapę realizowany był w formie zajęć teoretycznych, jak i praktycznych.

Na zajęciach teoretycznych realizowano m.in. takie zagadnienia jak doskonalenie posługiwania się mapą i busolą, orientowanie się w terenie, określanie swojego położenia, oraz trasy marszu przy pomocy mapy i ocena terenu. Praktycznie zrealizowano określanie azymutów i odległości, marsz na azymut bez mapy, marsz na azymut z wykorzystaniem mapy i busoli.

W ostatnim dniu kursu szkoleni pokonali trasę marszu na azymut w warunkach dziennych i nocnych z wykorzystaniem busoli i mapy na czas.

None
None
None

Kurs ochrony stanowisk dowodzenia oraz konwojowania i zabezpieczania osób VIP "Pretorian"

W 15 Brygadzie Zmechanizowanej rozpoczęła się kolejna edycja kursu Pretorian. Tym razem w podstawowym kursie ochrony, w którym nacisk położony jest na realizację zadań ochrony stanowisk dowodzenia oraz konwojowania i zabezpieczania osób VIP, biorą udział żołnierze batalionu dowodzenia 15GBZ, 102 batalion ochrony, 11 Mazurski Pułk Artylerii im gen. J. Bema oraz NATO enhanced Forward Presence Battle Group Poland.
None
None