16. rocznica śmierci żołnierza z 11pa

6 zdjęć w galerii
W środę, 29 lipca b.r, w 11 Mazurskim Pułku Artylerii uczczono pamięć poległego w Iraku st. kpr. ndt. Marcina Rutkowskiego.
Delegacja żołnierzy 11 pa na czele z pełniącym obowiązki Dowódcy Pułku ppłk. Januszem Szpadzikiem minutą ciszy oddała hołd śp. żołnierzowi, który zginął 29 lipca 2004 r. podczas misji w Iraku. Następnie delegacja żołnierzy udała się na cmentarz, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze przy grobie st. kpr. ndt. M. Rutkowskiego.

*****

24 – letni Marcin Rutkowski pełnił służbę w 1. Mazurskiej Brygadzie Artylerii w Węgorzewie od 2002 roku, w tym rok w służbie nadterminowej, jako dowódca drużyny topograficznej w 3 dywizjonie artylerii rakietowej. Na wyjazd do Iraku zgłosił się na ochotnika. W lipcu 2004 udał się z III zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego do Iraku. W dniu 29 lipca 2004 r. o godź. 07.35 czasu polskiego, na drodze Babilon – Bagdad, obok przejeżdżającego patrolu polskich żołnierzy, została zdetonowana zdalnie sterowana mina – pułapka o dużej mocy. W wyniku bardzo silnego wybuchu, śmierć poniósł st. kpr. ndt. Marcin Rutkowski, a ośmiu żołnierzy zostało rannych. Za odwagę i męstwo podczas realizacji zadań w Polskim Kontyngencie wojskowym w Republice Iraku, został wyróżniony wpisem do Księgi Honorowej Ministra Obrony Narodowej.

Tekst i zdjęcia: kpt. Katarzyna Tyszko