None

Żadna misja nie jest łatwa

8 zdjęć w galerii
Po 6. miesiącach pobytu na misji, do kraju wrócili żołnierze VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa. W środę, 24 czerwca powitano ich oficjalnie podczas uroczystości zorganizowanej w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej, gdzie na co dzień służy większość żołnierzy kontyngentu.
- Żadna misja nie jest łatwa - powiedział gen. Jarosław Mika, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych zwracając się do żołnierzy z ekranu za pośrednictwem którego uczestniczył w powitaniu.

- Każdy z Was żołnierze, niezależnie od podporządkowania, podległości służbowej; włożył swoją cegiełkę w budowanie stabilizacji, w odstraszanie, ale przede wszystkim w pokazywanie, że jeżeli ktokolwiek podniesie rękę na NATO, na Polskę, to polski żołnierz pozostanie wierny przysiędze wojskowej – powiedział gen. Jarosław Mika.

Powitanie żołnierzy wracających z misji było skromniejsze niż zazwyczaj. Z powodu sytuacji pandemicznej w kraju, na uroczystość nie zaproszono rodzin ani przyjaciół 9 brygady. W wąskim gronie witających był gen. dyw. Krzysztof Radomski, dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej i Karol Motyka, starosta braniewski, który reprezentował samorządowców.

- Możecie być dumni z takich żołnierzy – mówił dowódca generalny RSZ do dowódców: 16DZ, 9BBKPanc. oraz samorządowców.

- Dziękuję za zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa podczas wypełniania zadań w rejonie misji w związku z okresem obostrzeń
w jakim przyszło Wam służyć.  - powiedział gen. dyw. Krzysztof Radomski, zwracając się do żołnierzy VI zmiany PKW Łotwa, którzy wrócili do kraju

Żołnierzami VI zmiany PKW Łotwa dowodził mjr Krzysztof Budzisz. Służyli w ramach wielonarodowej batalionowej grupa bojowej NATO, tworzonej przez Kanadę i sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP). Na Łotwie były też czołgi PT-91 z Braniewa. Żołnierze z 9 brygady służyli na Łotwie w ramach I, II, V i VI zmiany PKW. Obecnie szykują się do wyjazdu na kolejną IX zmianę.

Tekst: Marta Hajkowicz

Fot. arch. 9BBKPanc., A. Wiśniewski (Starostwo powiatowe w Braniewie)