None

„Bitwa nad Złym Łęgiem”

6 zdjęć w galerii
Żołnierze 9. Brygady Kawalerii Pancernej uczestniczą w ćwiczeniu Defender-Europe 20+, podczas którego pełnią rolę przeciwnika wojsk sojuszniczych. W weekend ich głównym zadaniem było maksymalne utrudnienie przeprawy przez jezioro Zły Łęg.

Scenariusz ćwiczenia DEFENDER-Europe 20 Plus przewidywał przeprawę wojsk przeciwnika przez jezioro Zły Łęg, natomiast zadaniem żołnierzy 9 BBKPanc było maksymalne utrudnienie tej przeprawy, oraz zadanie jak największych strat przeprawiającym się oddziałom. I tu znowu braniewscy żołnierze stanęli na wysokości zadania zaskakując przeciwnika nieschematycznym przygotowaniem rejonu do obrony oraz sposobem jej prowadzenia. „Walki” trwały bardzo długo i by przełamać naszą obronę przeciwnik zmuszony był rzucać do walki kolejne pododdziały, które wciągane w głąb lasu przez manewry obronne, odskoki i okrążenia ponosiły dotkliwe straty w ludziach i sprzęcie.
Żołnierze 9 BBKPanc po raz kolejny pokazali swoje duże zaangażowanie w wykonywaniu zadań oraz wysokie umiejętności bojowe.

Tekst i zdjęcia: st. chor. sztab. Sebastian Wachek