None

W 16. Dywizji Zmechanizowanej oddano hołd weteranom

15 zdjęć w galerii
29 maja w Gołdapi odbyły się Dywizyjne Obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa, w których uczestniczył Dowódca 16. Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Krzysztof Radomski. Podczas uroczystości dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej dwóm poległym żołnierzom 15. Pułku Przeciwlotniczego.
29 maja to szczególny dzień w roku. Tego dnia obchodzimy Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W tym dniu pamiętamy o naszych bohaterach, uczestnikach misji poza granicami kraju. W bieżącym roku nie odbyły się centralne obchody zaplanowane w Lublinie, jednakże pamięć o bohaterach z 16. DZ została uczczona podczas uroczystości w Gołdapi, gdzie zorganizowane zostały Dywizyjne Obchody Dnia Weterana. Uczestniczący w tej uroczystości Dowódca 16. Dywizji Zmechanizowanej podczas swojego przemówienia odniósł się do wielkiego poświecenia i oddania dla Ojczyzny jakiego dokonali weterani: Udział żołnierzy dywizji w tych niezwykle niebezpiecznych misjach jest trudnym do przecenienia doświadczeniem, którego nie można zdobyć w warunkach poligonowych, nawet w czasie najbardziej intensywnego szkolenia. Wspomniane przeze mnie misje niosły ze sobą stałe zagrożenie dla życia i zdrowia żołnierzy pełniących w nich służbę, dlatego w świadomości społecznej to one głównie kojarzą się z naszą obecnością poza granicami kraju.
Głównym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej żołnierzom 15. Pułku Przeciwlotniczego, którzy oddali swoje życie wykonując zadania na misji poza granicami kraju w Islamskiej Republice Afganistanu. Po uroczystym zdjęciu biało-czerwonej szarfy goście, w tym rodziny poległych żołnierzy złożyli kwiaty przed obeliskiem z pamiątkową tablicą.
Na zakończenie odegrano utwór "Śpij kolego".

Tekst: por. Karol Frankowski
Zdjęcia: archiwum 15.pplot