None

9 brygada wyjeżdża na poligon

6 zdjęć w galerii
W czerwcu na poligonie w Drawsku Pomorskim odbędzie się polsko – amerykańskie ćwiczenie pod hasłem „DEFENDER-Europe 20 Plus”. Weźmie w nim udział także 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej. Żołnierze właśnie wyjeżdżają na poligon.
Wyjazd odbywa się etapami. Pierwsza udaje się tzw. grupa przygotowawcza, później dojeżdżają żołnierze i sprzęt bojowy. Brygada z Braniewa zabiera ze sobą m.in. czołgi PT-91 „Twardy” i transportery opancerzone (BWP-1).
Wyjazd na poligon z takim  sprzętem, to nie łatwa sprawa. Wozy bojowe trzeba tam przetransportować sprawnie i bezpiecznie. Tym razem z Braniewa wyjeżdża transport kolejowy.  
9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej to jednostka, na terenie której jest wojskowa bocznica kolejowa  z rampą załadunkową. To bardzo ułatwia proces „zapakowania” ciężkiego sprzętu, który wyjeżdża na poligon bezpośrednio z koszar. Najważniejsze jest to, żeby wszystko odbyło się sprawnie i bezpiecznie. I tak było. Załadunek odbył się w środę (27 maja), w czwartek (28 maja) cały transport będzie na miejscu.

Tekst, foto: Marta Hajkowicz