None

Murphy Challenge z okazji Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa

18 zdjęć w galerii
29 maja przypada Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W tym samym dniu obchodzimy też Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Święto weteranów istnieje w Polsce oficjalnie od 2012 r., wprowadziła je uchwalona w 2011 r. ustawa o weteranach. W związku z utrzymującą się sytuacją epidemiczną związaną z wirusem COVID-19 planowane na dzień 29 maja br. centralne obchody Dnia Weterana w Lublinie nie odbędą się, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczcić je w inny sposób.
Jak co roku, na całym świecie w dniu 25.05 odbył się The MURPH CHALLENGE. Celem wydarzenia było upamiętnienie bohaterskiego żołnierza US NAVY SEAL, LT Michael P. Murphy, który zginął 28 czerwca 2005 roku podczas misji w Afganistanie. Polska edycja jest dodatkowo upamiętnieniem polskich żołnierzy, którzy ponieśli śmierć służąc Ojczyźnie poza jej granicami oraz wyrażeniem szacunku w związku ze zbliżającymi się obchodami Dnia Weterana.
Z inicjatywy żołnierzy 11 pa symbolicznie, przy zachowaniu obostrzeń związanych z COVID, 12 śmiałków (w tym trzech w kamizelkach taktycznych z dziesięciokilowym obciążeniem) wykonało morderczy trening polegający na pokonaniu biegiem 1600 m, 100 podciągnięć, 200 pompek, 300 przysiadów, kończąc go kolejnym biegiem 1600 m. Po złożeniu gratulacji zawodnikom i wręczeniu medali, Dowódca 11 pa, z udziałem zaproszonych weteranów poszkodowanych oraz dyrektora węgorzewskiego OSiRu dokonał uroczystego otwarcia salki treningowej (stretchingowo-rehabilitacyjnej), dedykowanej właśnie weteranom.
W ten, chociaż symboliczny sposób żołnierze Pułku oddali hołd weteranom w związku ze zbliżającymi się obchodami ich Święta.

Tekst i zdjęcia: kpt. Katarzyna Tyszko