WILK 11

82 zdjęć w galerii
02 lipca 2021 roku na Ośrodku Szkolenia Wodnego w Giżycku zakończyła się jedenasta już edycja kursu przywództwa WILK organizowanego przez 15. Giżycką Brygadę Zmechanizowaną pod hasłem „Rzuć mnie na pożarcie wilkom, a wrócę dowodząc watahą!”
W kursie WILK - Waleczność – Inicjatywa – Lojalność – Kreatywność przeznaczonym dla podoficerów ubiegających się o zawodową służbę stałą. 11. edycja była pełna niezwykle wymagających zadań, które przy dużym obciążeniu psychofizycznym w środowisku przypominającym pole walki i sytuacjach stresowych sprawdziły umiejętność kierowania drużyną przez żołnierzy.

Kurs łączył teorię z praktyką. Wytrzymałość fizyczna kursantów była testowana prawie każdego dnia. Oprócz sprawności fizycznej ważna też była wiedza i umiejętność szybkiego reagowania w danej sytuacji. Niezbędna okazała się wiedza z zakresu łączności, terenoznawstwa, taktyki czy szkolenia medycznego. Każdy dzień przynosił nowe wyzwania i zadania do rozwiązania. Ostatecznym sprawdzeniem były trzydniowe zajęcia dobowe połączone ze strzelaniem, gdzie pod okiem instruktorów, po raz kolejny kursanci musieli pokazać jak radzą sobie w trudnych warunkach, w stanie wyczerpania fizycznego i psychicznego.

W lipcowej edycji kursu warunki atmosferyczne były bardzo ciężkie, wysoka temperatura i obfite opady deszczu nie ułatwiały pokonywania własnych słabości. Wielu odpadło z powodu zbyt słabego przygotowania kondycyjnego, pojawiły się również kontuzje, które wykluczyły ich z kursu. Z 21 ochotników ostatecznie kurs ukończyło 5 żołnierzy.
 
Tekst: plut. Bartek Grądkowski
Foto: szer. Adrian Staszewski, szer. Michał Czornij