Polsko – Chorwacka współpraca

13 zdjęć w galerii
We wtorek, 11 stycznia minister obrony Chorwacji Mario Banožić, ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Tomislav Vidosević oraz dowódca Wojsk Lądowych Chorwacji gen. broni Boris Šerić odwiedzili żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO, którzy w ramach wschodniej flanki NATO stacjonują w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim.
Po oficjalnym przywitaniu delegacja udała się na briefing, gdzie dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej płk Piotr Fajkowski zapoznał gości m.in. uzbrojeniem będącym na wyposażeniu 15.GBZ, funkcjonowaniem oraz zadaniami jakie wykonuje na co dzień Brygada w ramach ścisłej współpracy z pododdziałami batalionowej grupy bojowej.

Decyzja o utworzeniu wielonarodowych batalionowych grup bojowych zapadła w lipcu 2016 podczas szczytu NATO w Warszawie. Na mocy postanowień w kwietniu 2017 roku do Polski przyjechali żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii, a pół roku później dołączyli do nich Chorwaci wyposażeni w samobieżne wyrzutnie rakiet M92 Volcano. Na co dzień Batalionowa Grupa Bojowa NATO współdziała z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną realizując wiele ćwiczeń, które pozwoliły na osiągnięcie interoperacyjności w zakresie planowania i prowadzenia działań.

Tekst: kpt. Anna Bielak-Pestka
Foto: sierż. Bartosz Grądkowski