Podsumowanie roku szkoleniowego 2021

59 zdjęć w galerii
Żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej w 2021 roku z dużym zaangażowaniem zrealizowali szereg planowych i nieplanowych zadań.
Rok 2021 był bardzo dynamiczny, a żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej nieprzerwanie kontynuowali współpracę z pododdziałami wojsk sojuszniczych Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Zawiszacy aktywnie uczestniczyli w uroczystościach państwowych oraz wojskowych zabezpieczając Wojskową Asystę Honorową także poza garnizonem Giżycko i Orzysz. Rok 2021 to również udział w misji – nasi żołnierze stanowili trzon VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Łotewskiej. Oprócz udziału w wielu ćwiczenia takich jak DRAGON-21, TUMAK-21, PUMA-21 czy BULLRUN żołnierze Brygady współorganizowali zawody na poziomie międzynarodowym,  które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.  Była to 3 edycja zawodów dla personelu medycznego  „MIL MED Challenge 2021”, którą patronatem honorowym objął Minister Obrony Narodowej oraz  Mistrzostwa Polski Long Range w strzelaniu długodystansowym.

W Brygadzie zrealizowano  specjalistyczne kursy: SPARTAN, którego głównym celem jest wyrobienie nawyków bezpiecznego posługiwania się bronią podczas dynamicznych sytuacji taktycznych czy PRETORIAN – kurs ochrony z naciskiem na realizację zadań ochrony Stanowisk Dowodzenia oraz konwojowania i zabezpieczania osób VIP. W kursach udział brali żołnierze Batalionowej Grupy NATO, a szkolenie odbywało się pod okiem instruktorów z Oddziału Specjalnego Żandarmeria Wojskowa z Warszawy. W lipcu odbyła się 11 edycja WILKA, kursu przywództwa dla podoficerów młodszych mającego na celu między innymi doskonalić żołnierzy w kierowaniu drużyną w sytuacjach stresowych na polu walki, sprawdzić praktyczne umiejętności z zakresu szkolenia taktycznego i ogniowego. Zakres kursu rozszerzył się o uczestników - kandydatów do szkół podoficerskich oraz podoficerów ubiegających się o zawodową służbę stałą. W brygadzie odbyła się V edycja kursu Tactical Medic, który obejmował teoretyczne i praktyczne szkolenie żołnierzy z zakresu TCCC (Tactical Combat Casualty Care).

 W 2021 r. odbyło się wiele wizyt i spotkań podczas których goście mieli możliwość obserwacji wyszkolenia Brygady. Wysoki stopień interoperacyjności miedzy pododdziałami krajów członkowskich NATO potwierdził trening kierowania ogniem pododdziałów artylerii słowackiej i amerykańskiej ze strzelaniem amunicją bojową, który zaplanowała, zorganizowała oraz skoordynowała 15.GBZ. W  2021 roku miały miejsce zmiany na kierowniczych stanowiskach Brygady, kiedy dowodzenie 15.GBZ przejął płk Piotr Fajkowski, a dowódcą 15 batalionu saperów został ppłk Radosław Bąk.
Ważnym zadaniem dla Zawiszaków od sierpnia 2021 roku jest realizacja zadań związanych ze wsparciem Straży Granicznej w ochronie granicy Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto w 15.GBZ przeprowadzono 5 turnusów służby przygotowawczej, na zakończenie których przysięgę złożyło 375 elewów. Żołnierze Brygady zaangażowani byli w przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się COVID-19. Brygada zorganizowała oraz zabezpieczyła funkcjonowanie mobilnego punktu szczepień Drive Thru w Giżycku. Dodatkowo wydzielony został personel medyczny do szpitala tymczasowego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie oraz wsparcia placówek służby zdrowia (w trzech powiatach), a także do Domu Pomocy Społecznej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
2021 roku odbyło się 14 akcji krwiodawstwa, podczas których Zawiszacy oddali łącznie 142,5l krwi. Patrole Saperskie nr 10 i 12 podjęły i zneutralizowały w sumie 1215 przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, a Wojskowa Straż Pożarna Brygady przeprowadziła 1784 interwencji.

Tekst: kpt. Anna Bielak-Pestka
Foto: archiwum 15.GBZ