Ćwiczenie taktyczne z wojskami DRAGON-21

67 zdjęć w galerii
DRAGON-21 to największe w tym roku ćwiczenie Wojska Polskiego zorganizowane przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w którym udział wzięli żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.
1 czerwca br. na poligonie w Orzyszu rozpoczęło się ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem PUMA-21 zrealizowane w ramach największego, cyklicznego przedsięwzięcia szkoleniowego Sił Zbrojnych RP DRAGON-21. Podczas dwutygodniowego, intensywnego ćwiczenia o charakterze defensywnym Zawiszacy wykonali szereg zadań prowadzonych na współczesnym polu walki także poza terenem poligonu.

Część główna ćwiczenia podzielona została na dwa etapy tj. działalność taktyczno – ogniowa, która odbywała się na Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu oraz część taktyczna w terenie przygodnym.

Jak zaznaczył Dowódca 15.GBZ gen. bryg. Bogdan Rycerski było to całe spektrum zadań, podczas których współdziałano z żołnierzami wojsk sojuszniczych z Batalionowej Grupy Bojowej NATO, jednostkami sił powietrznych, Obrony Terytorialnej, organizacjami proorbronnymi, a także organami porządkowymi oraz administracji publicznej.

W trakcie dynamicznego szkolenia żołnierze 15.GBZ przy wsparciu szwadronowej grupy bojowej z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej przeprowadzili szturm na obiekt byłej Fabryki Płyt Pilśniowych i Wiórowych w Ruciane Nida celem pojmania terrorystów i uwolnienia zakładników. Kolejnym epizodem, podczas którego doskonalono współpracę z układem pozamilitarnym i innymi służbami porządkowymi w wypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej było odbicie zakładników z Urzędu Miasta w Ełku. Tu wsparcia udzieliła także Policja oraz młodzież z Centrum Edukacji Mundurowej, która zabezpieczała zewnętrzny obszar działań.

W ramach ćwiczenia przeprowadzono także działania demonstracyjne i utrzymywania porządku realizując szereg zadań w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom miast Suwałki, Ełk, Orzysz czy Grajewo. Grupa Zadaniowa, której trzon stanowił 1 batalion zmechanizowany Szwoleżerów Mazowieckich zrealizowała bezkolizyjne przemieszczenie po drogach publicznych zapoznając się z ukształtowaniem i charakterystyką północno – wschodniej części Polski. Udział w marszu wzięło 80 jednostek sprzętu wojskowego i 350 żołnierzy 15.GBZ.

11 czerwca zakończyła się część taktyczna ćwiczenia DRAGON – 21 (LIVEX) płynnie przechodząc w ćwiczenie sztabowo-dowódcze wspomagane komputerowo (CPX/CAX).


Foto: st. chor.sztab. Mariusz Kraśnicki, plut. Bartosz Grądkowski, st. szer. Dawid Sofiński, szer. Adrian Staszewski, Elwira Zadroga
Tekst: kpt. Anna Bielak-Pestka