None

Rozpoznanie oczy i uszy każdego dowódcy

25 zdjęć w galerii
Zielona taktyka w terenie lesisto-bagiennym
Kompania rozpoznawcza jest pododdziałem bezpośrednio podległym dowódcy Brygady. Do jej głównych zadań należy wydzielenie sił i środków przeznaczone do dozorowania obszaru, prowadzenia działań rozpoznawczych i wykrywania obiektów przeciwnika. Ponadto zdobywa (pozyskuje) i dostarcza informacje o przeciwniku, terenie, sytuacji skażeń i warunkach hydrometeorologicznych niezbędnych do planowania i prowadzenia działań. 

Zwykle o tej porze roku kompania rozpoznawcza bierze udział w Letnim Zgrupowaniu Poligonowym Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej na obiektach OSPWL Wędrzyn. W tym roku z uwagi na panującą sytuację zwiadowcy z 15. GBZ szkolą się intensywnie w oparciu o obiekty szkoleniowe w Giżycku i Orzyszu.

Żołnierze kompanii rozpoznania realizują zajęcia z taktyki w terenie lesisto-bagiennym. W czasie szkolenia z zielonej taktyki zwiadowcy nieustannie doskonalą swoje przygotowanie do działania w tym terenie począwszy od maskowania indywidualnego oraz przed obserwacją środkami optoelektronicznymi, przemieszczanie się na polu walki, działanie w różnych sytuacjach taktycznych m.in. jako ubezpieczenie, szperacze, czujka czy drużyna patrolowa.

Tekst: kpt. Martyna Kupis
Foto: plut. Bartek Grądkowski, szer. Adrian Staszewski