10. rocznica śmierci śp. sierż. Mariusza Deptuły

36 zdjęć w galerii
22 października w Myszyńcu odbyła się uroczystość upamiętniająca żołnierza 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.
Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą święta w intencji poległego Zawiszaka w Bazylice p.w. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu. Następnie uczestnicy w asyście Wojskowej Asysty Honorowej 2 batalionu zmechanizowanego oraz Orkiestry Wojskowej z Giżycka udali się do Zespołu Szkół Powiatowych w Myszyńcu, gdzie odbył się Apel Pamięci zwieńczony salwą honorową. W miejscach pamięci Mariusza Deptuły delegacje oraz zaproszeni goście złożyli wiązanki oraz zapalili znicze.

W dalszej części obchodów przypomniano sylwetkę oraz historię służby sierż. Mariusza Deptuły. Na zakończenie żołnierze batalionu zaprezentowali pokaz wyszkolenia walki wręcz oraz sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu 15.GBZ.  

Mariusz Deptuła poległ 23 października 2011 r. podczas X zmiany PKW w Afganistanie w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego pod pojazdem. Za czyny bojowe połączone z ofiarnością i odwagą podczas użycia Sił Zbrojnych RP poza granicami państwa został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego i Gwiazdą Afganistanu oraz mianowany przez Ministra Obrony Narodowej na stopień sierżanta. Decyzją MON został wyróżniony wpisem do Księgi Honorowej Wojska Polskiego.

Cześć Jego Pamięci!

Tekst: kpt. Anna Bielak-Pestka
Foto: por. Tomasz Zaremba