None

Pokonałeś koronawirusa - oddaj osocze

Apel Szefa MON - Mariusza Błaszczaka do żołnierzy, którzy zakazili się koronawirusem i wyzdrowieli, aby oddawali osocze.
Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych. Jest coraz częściej stosowane, ale niestety brakuje go w centrach krwiodawstwa" - podkreśla szef MON.
Minister zaznaczył, że oddawanie osocza jest gestem, który ma ogromne znaczenie i wpisuje się w etos polskiego żołnierza. "Proponuję wziąć przykład z gen. Jarosława Miki, dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, który był jednym z pierwszych pacjentów zakażonych koronawirusem w Polsce i nie wahał się ani chwili, by oddać osocze po wyzdrowieniu. Sam, kiedy tylko będzie to możliwe też oddam osocze" - zadeklarował. Mariusz Błaszczak podziękował też żołnierzom zaangażowanym w walkę z pandemią; podkreślił, że służą oni na pierwszej linii frontu. "Jestem przekonany, że kolejny raz udowodnicie, że na żołnierzach zawsze można polegać" - podkreślił.
                                                                                     ***
Osoby które chcą oddać osocze, powinny zadzwonić do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, żeby umówić się na wizytę. Osocze mogą oddać osoby w wieku 18–65 lat po zakażeniu SARS-CoV-2, po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres, co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji. Dostępne wyniki wskazują, że przetaczanie osocza ozdrowieńców jest skuteczne i może pomóc chorym na COVID-19. Jeden dawca, jednorazowo może być źródłem leku dla trzech pacjentów.